Veš kaj je primarni namen plesa?
Že leta 1969 je Richard Kraus v svoji zgodovini plesa zaključil, da je primarni namen plesa predstavljala ekspresija oz. izražanje notranjih občutkov in čustev, čeprav je bil ples pogosto predstavljen v obliki družbene, obredne, ritualne zabave ali za drugačne namene. S pomočjo plesa lahko torej izražaš lastne notranje občutke, pa naj bodo to čustva ljubezni, simpatije, strasti, jeze, žalosti ali karkoli čutiš. Pri vstopu v čudoviti svet čustev ti vselej lahko pomaga glasba, domišljija ali plesni partner. Kaj je lepšega kakor izmenjava dotika in pogleda z ljubljeno osebo ob romantičnih ritmih glasbe? Če te moški ne povabi na ples, pa se seveda opogumi kar sama.
V čem se ples razlikuje od drugih športov?
Razliko med tipi gibanja v športu Anthony (1968) opisuje takole: V večini športov obstaja jasen, enostaven cilj: doseči gol ali priti do točke; kakršnikoli estetski element je popolna slučajnost glede na osnovni cilj. Medtem, ko je pri nekaterih športih, kamor sodi tudi ples, glavni cilj estetski: izvesti »lep« ali »umetniški« gib. Zato draga ženska pri plesu ni pomembna zmaga, pomembno je le, da se dobro počutiš in uživaš v plesu. Kadar se počutiš dobro, pa vselej oddajaš lepoto in harmonijo.
Izkusi ples!
Dandanes imaš to srečo, da lahko izbiraš med ogromno možnostmi za ples: plesne tečaje v paru (salsa, družabni plesi, bachata, swing, latino itd.) ali za solistke (ples na drogu, solo salsa, flamenco, jazz, hip hop itd.). Plesne izkušnje pa lahko vedno nabiraš tudi na raznih plesnih večerih, v klubih, zabavah ali pa se zavrtiš kar sama po stanovanju. Zagorc, Tušak in Zaletel v knjigi Plesalec – športnik in umetnik govorijo o plesu kot o doživljajskem izkustvu. Ples predstavlja izkušnjo, ki jo doživljaš v zavesti, neodvisno od vnaprejšnjih sodb in stališč. Sheets je leta 1966 zapisal, da ples skozi svoje časovne in prostorske forme z ustvarjanjem iluzije o moči dosega ekspresiven in simboličen pomen.
Spregovori skozi ples!
Si kdaj pomislila, da lahko ravno na plesnem tečaju, plesnem večeru ali kar na plesišču samem spoznaš nove ljudi, s katerimi boš lahko skupaj doživljala nova plesna in življenjska izkustva? Sanders pravi, da je v plesu še posebej pomembno doživljanje veselja v gibanju in želje po komuniciranju ne samo z občinstvom, temveč s socialno okolico nasploh. Želja po komuniciranju z občinstvom, s plesnim partnerjem, priložnosti za navezovanje novih poznanstev so primarni motivi obiskovanja plesnih tečajev in začetka ukvarjanja s plesom nasploh (Roy, 1981).
Pozitiven vpliv plesa
O pomenu in pozitivnih vplivih plesa na posameznika pričajo mnoge raziskave: Sanders daje z vidika doživljanja in kreativnosti plesu prednost pred drugimi aktivnostmi. Pri primerjavi lestvice doživljanja med skupino otrok, s katerimi so realizirali program kreativnega plesa, in skupino otrok, ki je realizirala program športne vzgoje, je Sanders ugotovil nedvomno pomembno statistično značilnost v korist plesne skupine otrok. Best pa navaja, da ima ples izjemen vpliv na razvoj umetniškega spoznavanja.
Ples je kakor veter
Si že kdaj slišala za stavek: »Moški je kakor drevo, ženska pa kakor veter, ki se vije okrog drevesa.«? Bodi veter, ki se neprestano giblje in boža liste drevesa. Poskušaj se spomniti in ohranjati lastnost vetra, ki je v tvoji naravi že od nekdaj. Zapelji moškega s svojim gibanjem. Naravnost obožuje, da ziblješ njegove veje in liste, in ne skrbi, dovolj je močan, da prenese tvoj še tako divji ples. Ne le kadar si na plesišču, pleši ves čas, pleši svoj ples skozi življenje. Le pogumno!