Rolanje je zasvojilo ves svet, tudi Slovence. Kdor rolarjev še nima v omari, pa o nakupu zagotovo razmišlja. Kako tudi ne, saj je rolanje izredno zabavna aktivnost, v kateri lahko uživamo sami ali s prijatelji, rolarji pa nam lahko služijo tudi kot zdravju koristno in eko prevozno sredstvo. Eva Pirih, vaditeljica rolanja in drsanja v strokovni šoli rolanja in drsanja Lucky Luka, nam je pojasnila, kaj vse moramo vedeti o rolanju:
1. Rolanje je aktivnost, ki združuje krepitev telesa in duha ter zabavo
Z rolanjem si lahko krajšamo prosti čas in se družimo s prijatelji, ali pa s pomočjo rolanja zmanjšamo telesno težo, krepimo mišice, vzdržljivost in gibljivost. Rolanje je skratka vsestranska športna aktivnost, primerna za vsakogar.
2. Z rolanjem si lahko lepo oblikujemo telo
Med vadbo z rolanjem deluje praktično celo telo, najbolj pa trebušne, zadnjične, stegenske in hrbtne mišice. Rolanje je torej idealno za oblikovanje trebuha, nog in zadnjice.
3. Z rolanjem kurimo kalorije in delamo tudi na kondiciji
Če rolamo intenzivneje, delamo tudi na kondiciji. In ne pozabimo, da z eno uro povprečno hitrega rolanja pokurimo 400 kalorij (1673,6 kJ), z zelo intenzivnim rolanjem pa lahko pokurimo tudi 900 kalorij (3765,6 kJ) in več!
4. V rolanje lahko vključimo tudi intenzivnejše vaje
Ko enkrat na rolerjih postanemo suvereni, se lahko še dodatno pozabavamo in vključujemo različne vaje, s katerimi še dodatno krepimo mišice (na primer počepi, vijuganje sem in tja, prav tako poznamo tudi različne oblike rolanja (hitrostno, umetnostno, akrobatsko, in-line hokej).
5. Z rolanjem lahko začnejo že triletni otroci!
Otroka moramo že zgodaj uvesti v aktivno preživljanje prostega časa, da ga navadimo na zadostno količino gibanja. Rolanje je odličen šport za zgodnje začetke, saj predstavlja zdravo zabavo in se ga lahko lotijo že otroci pri treh letih. Zgornje starostne meje praktično ni, če posamezniku zdravje dopušča, se lahko z rolanjem ukvarja tudi v jesenskem obdobju življenja.
6. Rolanje se odsvetuje ljudem s specifičnimi zdravstvenimi težavami
Gre predvsem za posameznike, ki imajo težave s hrbtenico, bolečine v sklepih, ki med gibanjem ne prenehajo, ter osteoporozo. V teh primerih se je predhodno treba posvetovati z zdravnikom.
7. Tudi pri rolanju ne pozabimo na varnost
Za varno rolanje potrebujemo zaščitno opremo: to so čelada (primerna je kolesarska) in ščitniki – dlančniki, komolčniki, kolenčniki. Pri nakupu opreme moramo biti pozorni na pravo velikost (čelada in ščitniki ne smejo biti preveliki ali premajhni).
8. Koleščke je treba občasno tudi zamenjati
Koleščke moramo zamenjati, ko zaradi obrabe ne moremo več normalno rolati. V kolikor so koleščki zelo obrabljeni, jih je treba nadomestiti z novimi, pri manjši obrabi pa preprosto obrnemo koleške in zamenjamo vrstni red (prvega z zadnjim, drugega s tretjim). Z večkratnim obračanjem in menjavo vrstnega reda se koleščka obrabljajo enakomerno in tako šele po daljšem času kupimo nove.
9. Pri nakupu rolarjev pazimo na ustrezno velikost!
Rolerji nas ne smejo tiščati, prav tako ne smejo biti preveliki, saj si lahko zvijemo gleženj, sploh če imamo “mehke” rolarje. Čeprav so že iz mode, so najbolj priporočljivi trdi rolarji. Pred nakupom se je dobro tudi odločiti, ali boste rolanje uporabljali kot prevozno sredstvo ali kot športno zvrst usmerjene rekreacije, splošne fitnes uporabe, treniranje hitrostnega rolanja ali in-line hokeja. Namenu prilagodite nakup. Prodajalec vam bo znal svetovati.
10. Rolanja se lahko naučimo sami ali v šoli
Če rolanja še niste poskusili, se lahko tega atraktivnega športa naučite sami ali s pomočjo prijateljev, še najbolj učinkovito pa je, če se vpišete v tečaj rolanja, kjer se boste seznanili z osnovnimi rolerskimi tehnikami. Če se rolanja učite sami, se učite postopoma in počasi, najbolje na ploščadi ali praznem parkirišču, nikakor pa ne na ulici ali na pločniku, še svetuje Eva Pirih.