Pri nakupu svežih sliv moramo biti pozorni, da so mehke na otip, vendar ne premehke ali celo že nagnite. Premalo zrele so nič kaj prijetnega okusa, ravno tako pa vam ne bodo teknile, če so prezrele. No, še najboljše pa so kar tiste z domače češplje, če le imate to srečo, da imate možnost priti do njih. Priporočljive pa so predvsem za ljudi s počasno prebavo, ki imajo težave z izločanjem blata.
Slive pospešujejo presnovo ogljikovih hidratov
Sveže slive so priporočljive za ljudi, ki trpijo za boleznimi ledvic in jeter ter pri revmatizmu. Vsebujejo tudi veliko vitamina E, ki zavira nekatere procese staranja, kot je na primer nastajanje gub, hkrati pa pospešujejo tudi presnovo ogljikovih hidratov in tako preprečujejo prekomerno telesno težo. Bojda pa naj bi redno uživanje sliv tudi izboljševalo splošno počutje in odpravljajo slabo voljo, nemir in depresijo.
Vas muči zaprtje? Uživajte slive za zajtrk!
Poleg svežih sliv imajo ugodne učinke tudi suhe slive, še posebej na počasno prebavo. Če imate težave z izločanjem, naj ne bi nič pomagalo bolj kot uživanje sliv na tešče. Zvečer namočite približno za pest suhih sliv v vodo in zjutraj pojejte slive skupaj s tekočino vred. Pri hujših oblikah zaprtja si lahko pripravite tudi gosto slivovo kašo, ki jo ravno tako pojeste na tešče.
Previdno s svežimi slivami!
Čeprav imajo vrsto pozitivnih učinkov, pa se nikar do grla ne najejte svežih sliv! To vam bo povzročilo marsikatero preglavico, kot so krči v trebuhu in črevesju, napet in na otip boleč trebuh ter neprijetne prebavne vetrove. V hujših primerih lahko povzročijo tudi neprijetno drisko, ki pa ob prenehanju uživanja sliv preneha. Zato svežih sliv raje ne jejte v obilici, temveč jih lahko shranite tudi na druge načine.
Že veste, kako lahko uporabimo ingver v domači lekarni?