Mnogi imajo težave s premalo zelenjave na vsakodnevnem jedilniku, nekateri se je na žalost povsem izogibajo, zato je zelenjava spremenjena v sok, najbolj praktična in elegantna rešitev za take, ki nimajo idej, časa ter volje za rezanje, sekljanje, čiščenje, strganje in ostale kuhinjske operacije, vseeno pa ne bi radi trpeli za pomanjkanjem vitaminov in še kupa ostalih, za zdravje ter močan imunski sistem pomembnih snovi, kot so razni fitonutrienti, antioksidanti, encimi, minerali, itd.
Najbrž se nekateri sprašujet,e kako neokusen je lahko tak zelenjavni sok, vendar ni tako, oziroma ni treba da je tako, kajti lahko dodate kakšno sadje, kombinirate take vrste zelenjave, ki so že same po sebi okusne, kot npr. korenje ali rdeča pesa. Priporočljivo je dodati vsaj malo maščob zaradi okusa in predvsem zaradi maščobotopnih vitaminov, najboljši je avokado, lahko tudi kokosovo olje ali pa kaj tretjega. Na nove okuse se tudi lahko hitro navadite in sčasoma boste lahko pili sok zelenjavnih
kombinacij, katere se vam mogoče zdijo ogabne trenutno.
Samo zelenjava, samo sadje ali kombinacija obojega?
Če pazite na vitko linijo, se držite samo zelenjave ali dodajte še manjši sadež, izogibajte se pa preveč bananam ali samo sadnih sokov ali smoothijev, ker sadje vsebuje veliko fruktoze – sadnega sladkorja, ki je za pridobivanje odvečnih kilogramov še bolj muhast od navadnega sladkorja – sukroze. Čisto na kratko: fruktoza se za razliko od sukroze, kot glukoza metabolizira v jetrih, ki nimajo velike kapacitete skladiščenja in ko so jetrne glikogenske rezerve napolnjene, se odvečna fruktoza spremeni v proste maščobne kisline, ki se nato naložijo v maščobno tkivo.
Za ostale je najbolj pogosta kombinacija sadja in zelenjave, ker več kot boste uporabljali zelenjavo, bolj se boste izogibali samo sadnih kombinacij, ker vam bodo preprosto presladke, drugače je pa omejitev samo domišljija in dostopnost živil. Pomembno je, da so živila kvalitetna, čim bolj sveža, lahko tudi zmrznjena, dodate lahko še cel kup superživil, ki vam lahko drastično povečajo prehransko vrednost in tako naredite nekakšen supersok, supersmoothie, supernapitek ali kakorkoli ga že imenujete.
Dodatki?
Zelenjavni sveži sok z nekaj sadja ali brez je sicer odličen za zdravje in imunski sistem na splošno, lahko pa tudi uporabite različne dodatke za različne situacije ali namen. Recimo, športniki lahko dodajo nevtralen beljakovinski prašek, za pohodnike oreščke in semena ter vir ogljikovih hidratov, za v službo tudi kakšna superživila itd., možnosti je ogromno. Izogibajte pa se farmacevtskih prehranskih dopolnil, ker so v večini primerov stran vržen denar, lahko pa vam tudi spremenijo kompozicijo okusov ter zmotijo absorbcijo naravnih hranil, ampak to je tema za povsem nov članek.
Katero sadje in zelenjava?
V bistvu vse, ne vem za nič kar ne bi bilo primerno, se pravi odvisno od vsakega posameznika ter seveda dostopnosti živil v različnih letnih časih. Izpostavil bi kot superiorne le: temnolistnato zelenjavo in pa križnice (ohrovt, cvetača, zelje, brokoli), pri sadju pa citruse in jagodičevje, ki ima malo sladkorja, nizek glikemični indeks ter vsebuje na tone pozitivnih snovi.
Kaj je bolje sokovnik ali mešalnik (blender)?
Oboje je super, spet odvisno od tega kaj imate raje: dokaj bistri sok ali bolj gosto zadevo, razlika je predvsem v tem, da pri sokovniku izločimo vlaknine ter pri nekaterih živilih še nekaj ostalih pozitivnih snovi, pa sokovnik mora biti višjega cenovnega razreda zaradi večjega izkoristka ter ne pije vam krvi glede čiščenja. Mešalnik pa po drugi strani ni treba da je drag in bo vseeno služil svojemu namenu, čeprav obstajajo zelo dragi, ki razbijejo še ne vem kako majhne molekule ali celice, ampak to ni tako pomembno, kakor nas prepričujejo prodajalci. Pri mešalniku imate tudi več možnosti za dodatke.
Kaj zmešati?
Možnosti je seveda nešteto, nekaterim vse paše skupaj, drugim pač ne, zato če nimate idej, pobrskate po spletnih knjigarnah, kjer obstaja veliko res zanimivih in odličnih knjig, druga možnost so aplikacije ali pa samo poguglajte, receptov je na tisoče. Poiščete pa lahko tudi ogromno receptov, ki so s točno določenimi sestavinami namenjeni
odpravljanju ali lajšanju raznih zdravstvenih težav in bolezni.
Brane Bogdanovič, avtor prispevka, je poznavalec prehrane, prehranskih dopolnil ter samoučeči nutricionist. Njegova filozofija je sinergija inteligentne prehrane in telesne aktivnosti.
Za nasvete je dosegljiv na mail nebra11@icloud.com