Številni načini plesa in smeha
Obstaja veliko načinov, kako se sprostiti ob plesu in smehu. Če je tvoje življenje takšno, da si vsakodnevno izpostavljena plesu in smehu, si gotovo radostna in pozitivna oseba. Če pa tvojemu življenju in tebi osebno primanjkuje sponatih nasmehov in izražanja skozi ples, je morda čas, da si življenje obarvaš z novimi barvami. V nadaljevanju ti predstavljam dve motodi, s pomočjo katerih lahko zaživiš lepoto plesa, smeha in vse kreativnosti ter izražaja, ki ju prinašata s seboj.
Zdravljenje in izražanje s pomočjo plesa
Zdravljenje s pomočjo plesa, združuje psihologijo in ples. Pomaga ti preživeti, priznati in izraziti čustva ter konflikte. Skozi gib in ob tišini ali glasbi lahko raziskuješ lepote in globine svojih občutkov. S pomočjo plesa in pomožnih oblik umetnosti (risanje, pisanje, …) na svoj način ozavestiš občutke, konflikte in prepričanja, ki ti onemogočajo, da bi polno zaživela svoje potenciale. Pomoč s plesom je umetniško sredstvo, ki ti pomaga, da vse, kar morda ne znaš ubesediti, začutiš skozi gibanje, ozavestiš in po potrebi sprostiš. Primerno je za prav vsakogar, pri čemer pa ni pomembno kako plešeš, temveč kaj ob tem čutiš. Pomaga ti, da se osvobodiš, tako telesno, kot duševno.
Zdravljenje in sproščanje s pomočjo joge smeha
Joga smeha je čas, ko se smejiš kar tako, brez razloga. To dosežeš s pomočjo smejalnih vaj v katere vključuješ tudi dihalne vaje in različne oblike preproste telovadbe. Blagodejni učinki smeha so tudi že dokazani z raziskavami, ki jih je opravil Mednarodni inštitut za smeh v sodelovanju z različnimi strokovnjaki (zdravniki, medicinskimi sestrami, delovnimi terapevti, …). Znanstvene raziskave so pokazale, da smeh pomaga pri uravnavanju krvnega sladkorja, zniževanju krvnega pritiska, deluje protistresno in zmanjšuje bolečine, saj smeh sprošča endorfine, izboljša cirkulacijo ter krepi tvoj imunski sistem. Da dosežeš blagodejne učinke smeha pa se moraš glasno smejati 10-15 minut. Ko se glasno smejiš z odprtimi usti, delajo tudi tvoje trebušne prepone. V bistvu izvajaš trebušni smeh, ki ga kombiniraš z dihalnimi vajami, kar poveča vnos kisika v telo in možgane, zaradi česar se počutiš bolj energično in zdravo. In ker je smeh nalezljiva stvar se joga smeha izvaja v skupinah. Pravzaprav se nučiš smejati. Tvoje telo namreč ne razlikuje med iskrenim in narejenim smehom, oba delujeta enako.
Združitev plesa in smeha
Avtorica tega članka, Ana Jurenec (diplomirana psihologinja in plesalka) ter Zvezdana Bošeska (vaditeljica joge smeha, medicinska sestra in socialna gerentologinja) v sodelovanju s psihologom Dušanom Enova in društvom za pomoč z umetnostjo Lotisa, pripravljava šest tedenske plesno-smejalne delavnice. Zasnovane so tako, da te preko šestih srečanj postopoma peljejeva k vseglobjemu zavedanju lastnega telesa, zaupanju v skupino ter prepuščanju in sproščanju s pomočjo smeha, igre, glasbe, giba in plesa. Priporočljiva je udeležba vseh šestih delavnic, kar bo omogočilo tvoj postopni napredek ter formiranje zaupanja v skupini.
Več o delavnicah si lahko prebereš na fb strani studia Eviana ali na linku: https://www.facebook.com/events/1497000097232693/?context=create&previousaction=create&ref_dashboard_filter=upcoming&source=49&sid_create=858732389# . Lahko me kotaktiraš tudi preko elektronskega naslova: ana.jurenec@gmail.com ali tel.št. 031/258-109.