Kako prepoznati, ali smo zasvojeni z nakupovanjem?
Da prav vsi radi zapravljamo, izvira delno iz narave potrošniške družbe, delno pa iz želje po kar se da večjem udobju. Ogromno ljudi rado nakupuje, bolj kot moški pa se šopingu rade predajajo ženske. Kompulzivno nakupovanje, ki se velikokrat imenuje kar zasvojenost z nakupovanjem (ali oniomanija), je obnašanje, ko nad nakupovanjem nimamo nadzora, kar vodi v finančne stiske, k boju proti tej odvisnosti pa prav nič ne prispevajo razne reklame z izdelki, ki naj bi nas osrečili. Ta odvisnost je relativno nov pojav v družbi, v najhujši obliki pa je bila kot psihološka motnja priznana v začetku dvajsetega stoletja. V čem se torej nedolžno nakupovanje loči od odvisnosti od nakupovanja? Pri slednji je posamezniku nakupovanje glavni način tolažbe in glavni način bežanja pred stresom. V primeru odvisnosti gre nakupovanje do te mere, da škodi drugim področjem našega življenja, na primer finančnemu stanju ali celo razmerju.
Kako se znebiti zasvojenosti z nakupovanjem?
1. Izdelajte seznam potrebnih stvari
Preden se odpravite v trgovino, si na list papirja napišite seznam stvari, ki jih potrebujete. Ko ste doma, skušnjava še ni tako velika kot pred napolnjenimi trgovskimi policami. Med nakupom ta seznam seveda upoštevajte in ne zapravljajte dodatnega denarja. V mislih imejte dejstvo, da si boste s tem spet znižali stanje na svojem TRR-ju.
2. Dajte izdelke, ki si jih zaželite, na »pavzo«
Ko hodite po trgovini in zagledate izdelek, ki ni na seznamu, a si ga močno želite, ga dajte za nekaj časa na pavzo. Naredite še kak krog po trgovini, pojdite na sprehod ali pa svojo željo prespite. Morda vas v tem času želja po dotičnem izdelku že mine, kar bo seveda super za vaš budžet.
3. Imejte evidenco tistega, kar že imate
Preden vas spopade hrepenenje po tem in onem izdelku, najprej preglejte, kaj že imate v svojih kuhinjskih in garderobnih omarah. Če že imate dovolj oblek, čevljev, nakita, torbic, različnih vrst kosmičev in elektronskih aparatov, res potrebujete še en podoben izdelek? Kadar se v nakupovanje odpravimo brez jasne evidence tega, kar že imamo in kar resnično potrebujemo, se rado zgodi, da doma opazimo, da je bil nakup odveč in da bi lahko denar namenili čemu drugemu, kar zna biti zelo neprijetno spoznanje.
4. Imejte nadzor nad svojim denarjem
Ne izogibajte se stanju na svojem transakcijskem računu, raje se z njim soočite. Svoje nakupe načrtujte glede na svoje finančne zmožnosti in jih prilagajajte svojim mesečnim prihodkom.
5. Opustite plačevanje s karticami
Če želite imeti nadzor nad svojimi izdatki, se skušajte izogniti plačevanja s kreditnimi in bančnimi karticami. Kadar plačujete z gotovino, morate najprej stopiti do bankomata, pri čemer se vsakič znova srečate s svojim realnim finančnim stanjem. Nekontrolirano plačevanje računov s karticami včasih sledi tudi v veliko presenečenje ob koncu meseca, ko naredite bilanco dohodkov in odhodkov.
6. Ne nasedajte razprodajam
Trgovci se poslužujejo odličnih načinov, kako narediti razprodaje kar se da privlačne kupcem. Poleg sezonskega zniževanja cen so tu še mnogi takšni in drugačni triki, zaradi katerih denar dobesedno leti iz rok. Nikar ne nasedajte razprodajam in čeprav je izdelek še tako znižan, naj vaše merilo ne bo cena. Merilo naj bo le vprašanje, ali ta izdelek v danem trenutku resnično potrebujete.