Najpogostejša mašila, ki jih uporabljamo
Kolikokrat se vam je že zgodilo, da ste poslušali izkušenega govorca in po desetih minutah niste vedeli o čem govori, saj je bil njegov govor zastavljen nekako tako: »V bistvu vam bom sedaj predstavil nekaj..pravzaprav ste mogoče že slišali za to ane…ampak vseeno bi vam rad to predstavil aaammm pravzaprav gre za….« in tako naprej v nedogled. Pri nekaterih enostavno ne ujamemo bistva zgodbe, ker jo poskušajo podati s pomočjo neštetih mašil. Včasih narobe mislimo, da so mašila samo klasične besede – umm, amm, a ne, polglasni e in podobne, a nekoliko bolj neopazne so tudi v bistvu, pravzaprav, pač, ampak, mislim.
Mašila so pogostejša, ko smo slabo pripravljeni
Pozorni moramo biti na mašila, ki jih uporabljamo, a niso vsa tudi zelo škodljiva. Ko smo preveč živčni, se jih verjetno niti ne zavedamo, zato je dobro preveriti pri poslušalstvu katera mašila uporabljamo pogosto in jih potem lahko poskušamo odpraviti. Če poznamo temo, o kateri govorimo, to ne bi smel biti problem, le osredotočiti se moramo na odpravo. Opazimo lahko, da se pojavljajo bolj pogosto takrat, ko smo slabo pripravljeni na določeno tematiko ali nas ujamejo nepripravljene in nimamo na jeziku še naslednjega stavka, ki bi ga radi izrekli.
Kako se mašila znebimo?
Vsakdo ima neko besedo ali več besed, s katerimi poskuša zapolniti neprijetne premore. Predvsem moteče je, ko se začne mašilo ponavljati, saj ga takrat poslušalci opazijo in so pozorni samo še na mašilo namesto na preostali del govora. Verjetno se vam je že zgodilo, da ste šteli določeno mašilo pri svojem profesorju. To postane tako moteče, da rdeče niti predavanja noben niti ne opazi več. Vsak uporabi kakšno mašilo občasno, vendar se je bolje navaditi na uporabo tišine. To izgleda tako, da vsakič, ko bi radi uporabili določeno mašilo, zavedno utihnemo za delček sekunde. Obstaja sicer več različnih tehnik za odpravo mašil, a se jih najlaže znebimo tako, da se jih zavedamo in jih sčasoma prenehamo uporabljati, ker začnejo iti na živce tudi nam samim.
Nina Simić, strokovnjakinja za javno nastopanje in avtorica članka, lahko postane tvoja osebna trenerka za javno nastopanje, obiščeš pa lahko tudi njene delavnice. Njena spletna stran: www.javnonastopanje.com.