Dve obliki spoprijemanja s stresom
Tekom svojega osebnega razvoja lahko razviješ različne strategije spoprijemanja s stresom in obrambe pred anksioznostjo, ki ti jo povzročajo stresne situacije. Obstajata dve temeljni obliki in sicer, spoprijemanje osredotočeno na problem ali na čustva.
Spoprijemanje, osredotočeno na problem
Kadar uporabljaš to strategijo se s problemom soočiš tako, da najprej oceniš stresno situacijo, nato pa nekaj narediš, da problem rešiš. Poskušaš lahko spremeniti situacijo, svoje vedenje ali oboje. Pri tej strategiji je značilno, da si objektivna, prilagodljiva, da logično analiziraš in se problema lotevaš aktivno.
Spoprijemanje, osredotočeno na čustva
Kadar se usmerjaš na svoje lastne čustvene odzive, ki jih doživljaš v stresni situaciji, pomeni, da uporabljaš strategijo, osredotočeno na čustva. V tem primeru je tvoj glavni namen, da poskušaš znižati anksioznost, ki jo doživljaš, brez da pri tem neposredno obvladuješ stresno situacijo. Takšno strategijo običajno uporabljaš v stresnih situacijah, ki so nerešljive ali pa jih kot takšne samo ocenjuješ. V takšnih primerih so tehnike, osredotočene na čustva, lahko učinkovite (npr. si telesno aktivna, da zmanjšaš svojo napetost, iščeš oporo pri prijateljicah ali se začasno prenehaš ukvarjati s problemom) ali pa neučinkovite (svojo žalost utapljaš v alkoholu in cigaretah ali zanikaš značilne telesne simptome).
Obrambni mehanizmi
Ena izmed tehnik spoprijemanja s stresom, ki so osredotočena na čustva in jih pretežno uporabljaš na nezavedni ravni, so obrambni mehanizmi. Služijo ti pri uravnavanju čustvenih odzivov. Te zanima katere vse poznamo?
Premeščanje in jeza
Kadar želiš uravnavati svojo jezo, je najpogostejši način obrambnega mehanizma, da jo usmeriš na drugi objekt.
Represija in strah
Kadar pri tebi prevladuje čustvo strah, s katerim se ne želiš soočiti, je najverjetneje, da boš uporabila obrambni mehanizem represijo. Ta ti bo omogočila, da ogrožajočo vsebino enostavno »odstraniš« iz zavesti.
Reakcijska formacija in veselje
Se ti kdaj zazdi, da se ljudje smejijo, vendar ta smeh ni pristen? Velika verjetnost je, da uporabljajo obrambni mehanizem, imenovan reakcijska formacija. Ta se nanaša na spremembo določenega čustva v njegovo nasprotje. Lahko se pojavi kot obramba pred anksioznost vzbujajoči izkušnji veselja in užitka.
Kompenzacija in žalost
Obrambni mehanizem kompenzacije uporabljaš, kadar želiš premostiti dejanske ali namišljene izgube. Odziv nanjo je žalost, opravlja pa funkcijo ponovnega pridobivanja izgubljenega.
Zanikanje in sprejemanje
Kadar želiš spregledati negativne vidike drugih ljudi, stvari in situacij pomeni, da zanikaš del realnosti, ki obstaja. Ustvariš obrambo pred zaznavanjem neugodnih dražljajev in sprejmeš dražljaje v celoti. Postaneš lahko lahkoverna, preveč zaupljiva ali premalo kritična.
Projekcija in gnus
Pri projekciji gre za splošno zavračanje. Čustvo gnus, ki ga doživiš v odnosu do sebe zaradi lastnih nesprejemljivih ravnanj, idej itd., usmeriš navzven in tako ohraniš raven anksioznosti na obvladljivi ravni.
Intelektualizacija in pričakovanje
Ali si vedela, da kadar imaš čustva pričakovanja, se ta povezujejo s tvojo potrebo po predvidevanju dogodkov in nadzorom nad njimi? S pomočjo razmišljanja se na nesprejemljive impulze odzoveš posredno, torej na intelektualni ravni. Namesto, da bi neprijetno čustvo doživela, o njem razmišljaš.
Regres in presenečenje
Kadar doživiš čustvo presenečenja, odražaš nepričakovano in tudi nenadzorovano doživljanje. Regres zmanjšuje nadzor po močni potrebi, da se neposredno odzivaš.
Koristi in slabosti obrambnih mehanizmov!
Obrambni mehanizmi ti v določenih primerih služijo, predvsem takrat, ko ne znaš na drugačen način uravnavati svojih čustvenih odzivov. V takšnih primerih ti služijo kot tvoja zaščita, vendar le za kratek čas. Težave lahko nastopijo, kadar katerega od obrambnih mehanizmov uporabljaš preveč pogosto. Če se tega ne zavedaš, te bodo na to gotovo slej ko prej opozorili tvoji bližnji. Postani pozorna na svoje vedenje. So tvoje reakcije pristne in izražaš iskrena čustva ali jih »maskiraš« z obrambnimi mehanizmi? Na dolgi rok se gotovo bolj obrestuje, če prisluhneš svojim pravim čustvom in jim pustiš, da se izrazijo v pristni obliki. Pa brez strahu, so le čustva!