Zakaj se bojimo reči “ne”?
Morda si, kot še mnogo ljudi, mislite, da ne smete reči „ne“: ker je to nevljudno, neprijazno, sebično in še kaj. Nemara dejansko verjamete, da radi delate usluge vsem po vrsti in vas imajo zato vsi radi. Premislite še enkrat. Iskreno?
Najprej je treba nekaj razčistiti: ljudje, ki ne sprejmejo vašega iskrenega (in vljudnega!) „ne“, so čisto navadni izkoriščevalci. V zdravem odnosu je mogoče reči „ne“ in odnos bo čisto lepo preživel. Seveda je težko začeti govoriti „ne“, zato vam ponujamo nekaj predlogov, kako reči “ne” in preživeti.
1. Kako reči „ne“ na neposreden način
Vsiljivim ljudem, predvsem tistim, ki vam hočejo kaj prodati (ali mlajšim bratom in sestram ali otrokom) morate zelo odločno reči „ne“. Neposreden „ne“ je zelo prepričljiv in ne dopušča ugovarjanja ali prostora za moledovanje. Sliši se nekako takole: „Ne, nikakor ne, resnično ne bom.“ Če oseba vztraja, vztrajajte tudi vi. Da bi se takšni situaciji izognili, pa svoj „ne“ lahko podkrepite še s tem, da enostavno odidete.
2. Kako premišljeno reči „ne“
Pri nekaterih prošnjah je bolj učinkovito, če je „ne“ izrečen zelo premišljeno. Nihče vam ne bo mogel očitati, da ste ga kar takoj in grobo zavrnili, če po izrečeni prošnji malce premislite, nato pa rečete nekaj kot: „Vem, da se že dolgo nisva videla, vendar danes ne utegnem.“ Če želite biti še bolj prijazni, dodajte razlog za zavrnitev (če ga seveda imate).
3. Kako reči „ne“, a ne dokončno
Če ste prošnjo pripravljeni izpolniti, vendar ne ravno takoj, ponudite svojo alternativo, npr.: „Vem, da se že dolgo nisva videla, vendar danes ne utegnem. Morda se lahko dogovoriva za kak drug dan.“ Ta alternativa obema, tako vam kot prosilcu, pušča nekaj prijaznega manevrskega prostora. Če si prošnjo res želite izpolniti, bodite še bolj dostopni: „Se lahko raje dobiva jutri?“
Ne mislite, da je „ne“ treba izreči na odsekan in neprijazen način (kar bi se vam lahko zgodilo, če bi vam prekipelo od tega, da nikoli ne rečete „ne“). Najbolj učinkovit je premišljen, iskren in vljuden „ne“, pri katerem vztrajate. Za „ne“ se vam ni treba opravičevati, lahko pa izrazite vljudno obžalovanje, da prošnji ali vabilu ne morete ugoditi.
Da vas bodo ljudje začeli jemati resno, pa preberite tudi, katerih 5 fraz morate takoj črtati iz svojega besednjaka!
Za navdihujoče članke vsak dan se nam pridruži na Facebooku!