Ravnovesje ustvarja stabilnost
Zakaj bi iskala ravnovesje znotraj sebe, zakaj raje ne bi živela ekstremno? Oboje je možno in ne obstaja prav in narobe, vse je samo stvar odločitve. Vendar pa tudi vsaka odločitev prinese določene posledice. Poglejmo kakšne, odločitev pa je potem seveda tvoja. Kadar živiš ekstremno čustveno življenje se zavedaj, da vsak ekstrem prinese tudi svoje nasprotje. Kadar si torej ekstremno evforična, lahko pričakuješ, da boš slej kot prej doživljala tudi nasprotja tega ekstrema. Ko pa se odločiš za uravnovešanje čustev, ostajaš stabilna znotraj sebe in ne pustiš, da čustva opravljajo s tabo, temveč, da ti opravljaš s čustvi.
Kaj pomeni biti uravnovešena?
To ne pomeni, da si nevtralna in ne doživljaš nikakršnih čustev. Pomeni le, da si toliko v stiku sama s seboj, da čustvuješ znotraj sebe. Čutiš radost znotraj sebe in ne zunaj. Za razliko pa bi pri ekstremno evforičnem veselju bila sreča zunaj sebe. Kadar si uravnovešena, torej doživljaš čustva, vendar jih doživljaš v naravni meri in jih tudi nadzoruješ. To ne pomeni, da jih potlačiš. Zelo dobro se jih zavedaš in jih izražaš, vendar ne dovoliš, da te prevzemajo v tolikšni meri, da bi nad njimi izgubila nadzor.
Kako padeš iz ravnovesja?
Kadar nisi v stiku sama s sabo in svojimi čustvi, pustiš, da čustva upravljajo s tabo in tvojim življenjem. Na takšen način izgubljaš nadzor nad sabo in ne izkoriščaš celotnega potenciala, ki ga imaš znotraj sebe. Energijo razdajaš navzven in na napačne načine in jo na ta način izgubljaš, namesto, da bi jo usmerjala v nekaj kreativnega. Tako lahko postaneš neodločna, ne znaš postavljati mej in reči odločen da ali ne.
Kako lahko ohranjaš ravnovesje?
Veliko je načinov, kako lahko prihajaš v stik sama s sabo. Najbolje je, da te načine najdeš kar sama, saj sama sebe najbolje poznaš. Ugotovi kaj je tisto, kar te notranje najbolj osrečuje in pripelje v stik s sabo. Morda je to narava, umetnost, znanost, šport, ljubeč partnerski odnos, meditacija ali karkoli drugega. Različnih možnosti je ogromno, veliko pa je še takih neodkritih, ki jih lahko zase oblikuješ kar sama. Pri tem je pomembno, da si do sebe iskrena. Takrat boš točno vedela, kaj ti ustreza in kaj ne, znala se boš odločati in postavljati meje. Kadar si v ravnovesju, ti ni pomembno, kaj menijo drugi. Ne potrebuješ drugih za mnenje, saj si v stiku z lastno intuicijo in čustvi.
Pozitivne strani čustvenega in življenjskega ravnovesja
Vsekakor te uravnovešenost vodi do višjih nivojev bivanja. S stabilnostjo in doslednostjo, ter iskrenostjo do sebe, postajaš v življenju vse bolj odločna, samozavestna in notranje močna. Poznaš sebe, zato točno veš, kaj ti v življenju ustreza in kaj ne. Brez slabe vesti znaš reči ne in tudi da, kadar ti tako paše. Postaneš kreatorka svojega življenja in se konstantno razvijaš. Potuješ v smeri vse bolj polnega življenja in vse večjega izkoristka vseh svojih potencialov. Potuješ k odkrivanju sebe in vseh kotičkov znotraj sebe, ki morda še spijo ter čakajo, da jih spustiš na plano, ter zaživiš svoje življenje v vsej možni lepoti, zadihaš s polnimi pljuči, ter poletiš tja, kjer je tvoje poslanstvo doma. Pa srečno in čim bolj uravnovešeno pot ti želim.
Ano Jurenec, avtorico tega članka, diplomirano psihologinjo in plesalko lahko kontaktirate na e-mail ana.jurenec@gmail.com, fb strani Ana Jurenec ali studio Eviana ali po tel.št. 031258109. Preko pogovora vam pomaga ozavestiti in razrešiti vaše psihične stiske in težave ali pa vas preko giba in plesa vodi k globljemu zavedanju sebe, svojega telesa in duševnosti.