Vsi ljudje doživljamo nihanja razpoloženja, doživljamo začasna nezadovoljstva in smo občasno žalostni. Vendar velika večina nezadovoljstva izhaja iz lastnih prepričanj in lastnega vedenja.
Najboljše se je lotiti nezadovoljstva in žalosti pri sebi, da ugotovimo kateri so vzroki za nezadovoljstvo in žalost. Kaj lahko storim, da spremenim svoje vzorce.
1. OKREPIMO SAMOSPOŠTOVANJE in SAMOZAVEST
Odločimo se, da ne bomo nikogar več prosili za ljubezen, spoštovanje in pozornost. Postanimo sami sebi svoj najboljši prijatelj. Zaupajmo svoji intuiciji, sledimo svojim instinktom. Sprejmimo se v celoti, svoje dobre in slabe plati.
Prenehajmo se obremenjevati s skrbmi, kaj kdo misli o nas. Naše lastno življenje je v naših lastnih rokah. Izražajmo se, povejmo kar mislimo, kaj želimo. Izbirajmo ljudi, kjer bomo slišani in spoštovani.
Odločimo se za samo-zaupanje, da ne bomo več odvisni od mnenja drugih. To je le mnenje nekoga drugega o meni, to nisem jaz. Ozavestimo, da je naša prva in zadnja ljubezen – ljubezen do sebe. Če ne zmoremo ljubiti in spoštovati sebe, nas ne bo nihče zmogel sprejemati in ljubiti v celoti.
Joga nam omogoča, da zmanjšamo negativni glas v sebi, da začnemo dvomiti, da morda vse kar razmišljamo o sebi, ni resnica. Dih nas spravlja v stik s seboj in povečuje samospoštovanje in samozavest.
2. ODPUSTIMO STARE ZAMERE
Življenje v preteklosti ne prinaša ničesar. Ne moremo najti miru, dokler ne odpustimo starih zamer. Življenje je veliko prekratko, da bi bilo smiselno živeti v grenkobi in obujati stare krivice. Odpustijo lahko le tisti, ki so dovolj samozavestni, da trdno stojijo na svojih nogah in gredo po svoji lastni poti naprej.
Da se lahko premaknemo naprej, se moramo zavedati, zakaj smo nekaj storili, ali je nekdo nekaj storil nam. Oseba, ki nas je prizadela je navadno naš največji učitelj. Iz te šole smo se nekaj naučili in je ne potrebujemo več. Sprejmemo preteklost, tako je pač bilo.
Z osredotočanjem na dih lahko nadzorujemo bolečino v srcu. Sproščamo napetost v mišicah in umu, lahko počasi odpustimo. Zakloni odpirajo srce, srcu dovolimo, da čuti in utripa. Z dihom ustvarjamo občutek ljubezni in miru. Počasi izdihamo negativna čustva in se začnemo počutiti varni in zaščiteni in, najvažnejše, nismo več jezni.
3. OPUSTIMO PRETIRANO KONTROLO NAD ŽIVLJENJEM
Življenje je nepredvidljivo. Nekatere stvari se pač zgodijo, ne glede na to koliko in kako se angažiramo. Seveda moramo delovati v življenju, ampak včasih se tok življenja obrne po svoje. Vesolje ima najbrž svoj načrt za nas, ki je vedno v gibanju. Včasih se preveč borimo, izgubljamo preveč energije, se popolnoma iztrošimo, da bi nekaj naredili drugače in življenje vseeno naredi po svoje. Zato je dobro opuščati pretirano kontrolo v življenju in se včasih predati toku.
Odprimo se novim ljudem, novim priložnostim. Zapojte mantro OM na začetku prakse, čeprav vam je morda tuja, ,je ne poznate in se vam zdi da petje ni za vas. To je začetek spuščanja novega v vaše življenje. Prepustite se SAVASNI, položaju mrtvaka na tleh, sproščanju, opustite kontrolo telesa in sprostite svoj um.
4. OPOGUMIMO SE IN ODPRIMO VRATA SVETU
Ljudje se zaradi strahu pred ranami in poškodbami zapremo pred svetom. Živimo življenje živih mrtvecev. Nočemo več ljubiti, nočemo več čutiti, ker se želimo zaščititi pred tem, da bi nas kdo prizadel. Vendar je tako življenje dolgočasno in pusto, osamljeno. Dajmo ljubezni, pripadnosti, empatiji in ustvarjalnosti prosto pot.
Vse kar ima v življenju vrednost; intimna ljubezen, prijateljstvo, nov posel, itd, vse to je tvegano. Za te dobrine se moramo potruditi. In kar je najpomembneje, ne morejo sobivati s strahom. Ko odpremo vrata največjim življenjskim radostim in priložnostim, ko dajemo svojem življenju priložnost, se moramo odpreti, moramo zbrati pogum, moramo tvegati in tveganje je vredno nagrade.
Pogum ne pomeni življenja brez strahu. Biti pogumen pomeni, da smo soočeni s strahom, da delujemo, čeprav nas je strah. Joga nam pomaga odkriti zavedanje strahu, da ga občutimo v telesu, morda kot tiščanje ali zakrčenost, in nato to zakrčenost z dihom zmehčamo, pošiljamo dih točno na tisto mesto in tako strah počasi zgublja svojo moč.
5. PRENEHAJMO SE IZOGIBATI ŽIVLJENJU V SEDANJEM TRENUTKU
Vsi se včasih izogibamo živeti življenje v sedanjem trenutku. Eden najtežjih izzivov je preprosto živeti naše lastno življenje. Da sprejmemo dejstvo, da je vse, kar se dogaja, prav, ne glede na to kaj počnemo, kje živimo in s kom živimo.
Svoje nezadovoljstvo in ne-sprejemanje lastnega življenja prevečkrat hranimo s hrano, pijačo, pretiranim nakupovanjem, televizijo, tabloidi, spletnimi socialnimi mrežami, video igricami, mobilnimi telefoni itd – uporabljamo vsa razpoložljiva mašila, da ne bi živeli v sedanjem trenutku. Postajamo kompulzivni v delu, vadbi, nakupovanju, v ljubezni, vse za pobeg od čutenja sebe in realnosti življenja. Bežimo pred našimi pravimi čustvi: strahom, tesnobo, srečo, jezo, veseljem, nezadovoljstvom, razočaranjem, žalostjo, razburjenjem, obupom itd.
Ni važno, ali so naši občutki pozitivni ali negativni, sprejeti jih moramo za svoje. Ko to ugotovimo, smo na pravi poti k miru. Joga nas povezuje s seboj, nam daje občutek sprejemanja in nas vodi v življenje v trenutku.
6. TUDI DRUGIM SE DOGAJA – NISMO SAMI
Če imate občutek da vam nenehno nekaj manjka, da se vam nenehno dogaja nekaj slabega, niste edini. Včasih imamo vsi občutek, da se težke stvari dogajajo samo nam, da je trava drugje bolj zelena, kot na domači zelenici.
Kaj sem se sama naučila o sreči? Nihče ni srečen in vesel ves čas. Popolnoma normalno je, da naše občutenje sreče niha iz dneva v dan, meseca v mesec in celo iz leta v leto. Sprejmimo tudi ta nihanja kot del našega življenja. Bodimo hvaležni da smo, da živimo, zdaj, ta trenutek, globoko vdihnimo, se nasmejmo in poglejmo pod noge, tudi naša trava je zelena.
Joga nas povezuje, preko joge ugotovimo, da smo vsi eno, da se vsi ukvarjamo z bolj ali manj podobnimi težavami, da ni nihče nad in pod na lestvici in nas na ta način umirja.
Sreča je odločitev, odločitev nas samih. Skozi jogo spoznamo orodja za samo-pomoč in od tu ni več poti nazaj. Ko se naučimo uporabljati znanja, ki jih nudi joga, postanemo absolutno sami odgovorni zase in ni več izgovorov za valjanje v starih vzorcih.
Poiščite svoje šibke točke in jih z jogo povzdignite na nov nivo, odločite se za srečo.
Namaste, Monika
Monika Pekošak je mednarodno certificirana učiteljica hatha joge. Če bi radi izvedeli več o vadbi joge, obiščite Monikino uradno Facebook stran ali spletno stran www.jogini.net