Kako načrtovati nočno sankanje?
Nočno sankanje zahteva še dodatno previdnost, zato vam odsvetujemo, da se ga lotite na lastno pest, oziroma na nezavarovanem območju. Če vas kdaj vseeno zamika brezplačno nočno sankanje, torej izven smučišč, izberite le kotičke, ki jih dobro poznate, za sankanje pa se odločite ob polni luni, ko je vidljivost največja.
Močno priporočljivo je, da nočno sankanje poteka na osvetljeni progi, če pa ta ni na voljo, morajo udeželenci nositi naglavne svetilke in čim svetlejša oblačila odbojnih barv. Pred sankanjem se morate primerno obleči, kar pomeni topla, vendar zračna in nepremočljiva oblačila.
Najbolj praktičen za sankanje, nočno ali dnevno, je zato kombinezon, v katerem boste ostali na suhem. Nadenite si trpežne rokavice, saj se stare ali nekakovostne ob padcih hitreje strgajo. Pred sankanjem se okrepčajte s toplim čajem, vožnji pod vplivom alkohola pa se odpovejte. Tudi na sankališču upoštevajte bonton, vozite obzirno do drugih udeležencev.
###NEWS_IMAGE_1###
Kje v Sloveniji ponujajo nočno sankanje?
Velika Planina in Krvavec
Nočno sankanje lahko preizkusite na Veliki Planini, kjer boste za najem sani plačati 8 eurov. Nihalka bo sankače pobrala ob 17. uri in jih najprej zapeljala na Veliko Planino, ob 17.30 pa se odpre sedežnica Šimnovec, pod katero je sankališče. Sankanje traja do 19.30 ure, nato pa imate pol ure časa, da se pogrejete ob toplem napitku. Ob 20. uri vas pobere sedežnica, ki se odpelje v dolino. Če se boste odločili za sankanje pri njih, morate svoj prihod najaviti predhodno in pravočasno rezervirati sani, v slabem vremenu pa nočno sankanje odpade.
Samostojno se lahko sankajo osebe starejše od 14. let, mlajši pa zgolj v spremstvu odraslih. Vsi sankači morajo nositi varnostno čelado, vaš izlet pa lahko po dogovoru zaključite tudi z v naprej dogovorjeno pogostitvijo. Lahko pa se odločite za bližnji Krvavec, kjer sankanje za odraslo osebo stane 20 eurov, za otroke pa 14 eurov. Žičnica za nočno sankanje obratuje med 16.30 in 18.30 uro,cena pa vključuje nemejeno število spustov ter uporabo njihovih sank.
Kranjska gora
Precej cenejše je nočno sankanje v Kranjski Gori, ki stane 5 eurov in vključuje prevoz s sedežnico Kekec ter najem sani, saj je uporaba lastnih, zaradi varnostnih razlogov, celo prepovedana. Njihov pravilnik zahteva, da ene sani lahko uporabljata maksimalno dve osebi, ena odrasla in en otrok, na enih saneh pa ne smeta biti dva odrasla. Nočno sankanje se prične ob 19.ure in traja vse do 22. ure.
Jezersko in Bohinj-Vogar
Preizkusite tudi nočno sankanje na Jezerskem, ki stane 15 eurov na osebo (za dva spusta), v ceno pa je vključena uporaba sani, pomoč inšturktorjev, ki poskrbijo za vašo varnost in varnost otrok, ter čaj, ki ga dobite na cilju. Za termin nočnega sankanja se lahko dogovorite po telefonu, sankaška proga je urejena, priporočajo tudi uporabo čelade. Enako ceno boste plačali na sankališču Bohinj-Vogar, vendar je vsak naslednji spust 7 eurov, vključen pa je tudi topel napitek. Sankanje se pričenja ob naslednjih urah: ob 17h, 19h in 21h.
Stari vrh nad Škofjo Loko
Proga je dolga 2 kilometra in pol, na nočno sankanje pa vas popelje sedežnica. Enourna karta stane 15 eurov, dvourna 25 eur, za tri ure nočne zabave pa boste odšteli 30 eurov. Nočno sankanje se pričenja ob 19. uri, možen pa je tudi nakup darilnih bonov, s katerimi boste razveselili najdražje.