Moški.si Moški.si Intimatemedicine Intimatemedicine Hudo.com Hudo.com
Pridružite se nam na Facebooku!
twitter
  • Domov
  • Aktualno
    • Kolumna
    • Resnične zgodbe
    • Zanimivosti
    • Zanimivi dogodki
    • Utrip dneva
    • Horoskop
    • Nagradne igre
  • Zdravje
    • Zdravo življenje
    • Hujšanje in rekreacija
    • Nosečnost in porod
    • Psihologija
    • Vzgoja in starševstvo
  • Moda & Lepota
    • Nega kože in las
    • Modni trendi
    • Modni nasveti
    • Modni šoping
    • Znamka se predstavi
  • VIP
    • Domača scena
    • Tuja scena
    • Red Carpet
    • Glasba
  • Seks & Partnerstvo
    • Spolnost
    • Partnerstvo
    • Intimno zdravje
    • Hudi tipčki
    • Erotične zgodbe
  • Lifestyle
    • Filmi
    • Knjige
    • Moj dom
    • Kulinarika
    • Tech novičke
    • Igre
  • Recepti
    • Vege
    • Mesne jedi
    • Solate
    • Priloge
    • Predjedi & Prigrizki
    • Sladice
    • Napitki
  • Strokovnjaki
Meni
Facebook Twitter Google+
Zanimivo » Zanimivosti

Danes praznujejo naši moški: 10. marec je namreč dan mučencev!

s.l., sta
marec 10, 2021 / 2 leta ago

Po mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, ko so bile v središču pozornosti ženske in težave pri spoštovanju njihovih pravic v času epidemije covida-19, bodo danes lahko v šali praznovali moški. Po koledarju Katoliške cerkve je 10. marec namreč dan mučencev.

Komentiraj Share / 6 Share Share WhatsApp
NOVICE
* This field is required
Foto%3A+Profimedia

Foto: Profimedia

Tradicionalno darilo za moške na ta dan so suhe slive, trnje in klobasa. Tako sestavljeno darilo naj bi predstavljalo simboličen opomin, da se mučeništvo v njihovem življenju še vedno dogaja.

Dan mučencev ima korenine v krščanskem izročilu. Po legendi se je v 4. stoletju 40 vojakov elitne legije uprlo ukazu, da se odpovejo krščanstvu. Za kazen so jih vrgli v ledeno mrzel ribnik, kjer so tragično preminuli.

Slovenija je imela julija lani nekaj več kot 2,1 milijona prebivalcev, moških pa je bilo 1.054.483 ali 50,2 odstotka. Povprečno so bili stari 42,1 leta ali tri leta manj od žensk. Njihova najpogostejša imena so Franc, Janez in Marko, med rojenimi od leta 2000 pa Luka, Nik, Jan, so ob dnevu mučencev za STA navedli na državnem statističnem uradu.

Foto%3A+Profimedia

Foto: Profimedia

Moški je bil leta 2019 ob prvi zaposlitvi povprečno star 24,2 leta, od staršev se je odselil star 28,6 leta, ob prvi poroki je imel povprečno 32,8 leta, starostno se je upokojil z 62,5 leta starosti, umrl pa je povprečno star 73,9 leta. Leta 2019 rojen deček je lahko ob rojstvu pričakoval, da bo ob enakih življenjskih razmerah dočakal 78,5 leta, kar je 5,7 leta manj od istega leta rojene deklice.

Moški predstavljajo malo več kot polovico delovno aktivnega prebivalstva. V tem deležu jih ima terciarno izobrazbo nekaj več kot četrtina, medtem ko je delovno aktivnih žensk s tako izobrazbo skoraj polovica.

Foto%3A+Profimedia

Foto: Profimedia

V primerjavi z ženskami so slabši tudi kazalniki na področju zdravja. Njihovo splošno zdravstveno stanje je v povprečju slabše kot pri ženskah domnevno zaradi manj zdravega življenjskega sloga. V Sloveniji jih za pljučnim rakom po navedbah društva OnkoMan zboli in umre približno dvakrat več kot žensk. Med umrlimi zaradi samomora pa jih je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje približno 3,5-krat več.

Tagtags
dan mučencev, dan mučenikov
Komentiraj Share / 6 Share Share WhatsApp

Najbolj brano

RECEPT: Bezgov sirup in bezgova šabesa

  • Napitki

Bezeg je neverjetno vsestransko uporaben!

  • Zdravo življenje

4 stvari, ki ste jih zagotovo podedovale od svoje mame

  • Vzgoja in starševstvo

3 največji miti o celulitu: Čas je, da pozabite na te neumnosti!

  • Nega kože in las

Ravnokar objavljeno

Kaj moškega najbolj odbije od ženske?

  • Partnerstvo

Leglo bakterij: 5 najbolj umazanih stvari v našem domu, ki se jih dotikamo vsak dan

  • Moj dom

Kaj nas osrečuje? Vsako horoskopsko znamenje ima svoje najljubše stvari …

  • Zanimivosti

Preverjamo kaj drži in kaj ne: 10 dejstev o najboljši zaščiti pred soncem

  • Nega kože in las

Teme

dnevni horoskop erotična zgodba hudo.si hujšanje igrice Jennifer Lopez Kate Middleton Kim Kardashian obleke zvezdnic postave zvezdnic računalniške igre resnična zgodba Rihanna Romana Pogorelčnik romanin tedenski horoskop seksi tipi smešen video tedenski horoskop Tedenski horoskop Ženska.si Victoria Beckham zdrava hrana zvezdnice zvezdniški otroci

Kaj nas osrečuje? Vsako horoskopsko znamenje ima svoje najljubše stvari …

  • Zanimivosti

Astrologinja Rachel Lang meni, da ima vsako horoskopsko znamenje nekaj, kar ga še posebno osrečuje in se počuti zadovoljno, piše 24sata.hr. Tako je podelila nekaj nasvetov za vsako posamezno horoskopsko znamenje, kaj lahko naredi, da se bo počutil bolje in bo srečnejši.

Mi imamo slike: Tako je bil videti “afterparty” po kronanju kralja Karla III

  • Zanimivosti

Ste se spraševali, kako je izgledala zabava po kronanju? Mi imamo slike!

Kaj pravi numerologija o kralju Karlu III.?

  • Zanimivosti

Preberite si, kaj numerologija razkriva o novem britanskem kralju Karlu III …o tem, kakšen človek je in kakšen vladar bo.

Britanski kraljevi par, Karel III. in njegova soproga Camilla, sta delila recept za posebno kraljevo pito

  • Zanimivosti

Britanski kraljevi par Karel III. in njegova soproga Camilla sta pred nekaj tedni delila recept za posebno pito, ki sta ga osebno izbrala, da bi proslavila prihajajoče kronanju, zlasti pa skupna kosila, h katerim so Britanci povabljeni v nedeljo. A recept za kiš, ki vsebuje špinačo, bob in pehtran, je bil kmalu deležen kritik, zlasti iz Francije.

FENG SHUI: Čas je za piknik!

  • Zanimivosti

Kako lahko najbolj izkoristimo feng shui v tem letnem času? Seveda s piknikom v naravi.

Ogabno: Ljudjem se meša, ko izvejo, iz česa je v resnici narejen parmezan

  • Zanimivosti

Če ste vegetarijanec, ki obožuje sir … potem vas bo tole šokiralo. Izkazalo se je, da je eden najbolj priljubljenih in ikoničnih sirov, parmezan, dejansko narejen iz živalskega sirila. Če niste prepričani, kaj je to, pripravite svoje želodčke, medtem ko vam bomo stvari pojasnili. A velja opozorilo: zaradi tega, kar boste prebrali, vam bo mogoče slabo.

Velikonočne navade po svetu

  • Zanimivosti

Preveri, kakšne so velikonočne navade drugih držav.

Oprostite, ker vam bomo pokvarili dan: Grozljiv video razkriva, kaj se v resnici skriva v sočnih jagodah iz trgovine

  • Zanimivosti

Jagode iz trgovine so polne žužkov in drugih ogabnih stvari, razkrivajo gnusni mikroskopski posnetki …

Dunajski muzej Leopold z zanimivo lastno podnebno akcijo

  • Zanimivosti

Dunajski muzej Leopold je poševno obesil 15 del znanih umetnikov, s čimer želi opozoriti na posledice globalnega segrevanja. Slike avtorjev, kot sta Egon Schiele in Gustav Klimt, so poševno obesili za toliko stopinj, za kolikor bi se lahko zaradi podnebnih sprememb povišale temperature v naslikanih krajih, kot sta vznožje Alp ali atlantska obala.

Projekt sofinancira:
  • Aktualno
    • Utrip dneva
    • Horoskop
    • Bedarija dneva
    • Zanimivosti
    • Resnične zgodbe
  • Zdravje
    • Zdravo življenje
    • Hujšanje in rekreacija
    • Nosečnost in porod
    • Psihologija
    • Vzgoja in starševstvo
  • Moda & Lepota
    • Nega kože in las
    • Modni trendi
    • Modni nasveti
    • Modni šoping
  • VIP
    • Domača scena
    • Tuja scena
    • Red Carpet
    • Glasba
  • Prosti čas
    • Zanimivi dogodki
    • Filmi
    • Knjige
    • Nagradne igre
  • Seks & Partnerstvo
    • Spolnost
    • Partnerstvo
    • Intimno zdravje
    • Hudi tipčki
  • Lifestyle
    • Moj dom
    • Potovanja
    • Kulinarika
    • Gurmantika
    • Tech novičke
  • Recepti
    • Vege
    • Mesne jedi
    • Solate
    • Priloge
    • Predjedi & Prigrizki
    • Sladice
    • Napitki
  • Igre
    • Logične igre
    • Escape igre
    • Strategije
    • Spretnostne igre
    • Arkadne igre
  • Strokovnjaki
    • Jože Vrbančič
    • Alenka Peternel
    • Edita Tomič
    • Jakob Polajžer
    • Zinka Ručigaj
    • Združenje L&L
    • Zavod TAMAL-a
    • Boštjan Šifrer
    • Tanja Glažar
    • Vitja Sikošek
    • Romana Pogorelčnik
    • Petra Begič
    • Mojca Štrukelj
    • Jerneja Agić
    • Urška Habjan
    • Brigita Štempelj
    • Matevž Likar
    • Jure Fundak
    • Majda Smolnikar
    • Zveza prijateljev mladine
    • Petra Meglič
    • Vladka Domjanič
    • Nina Simić
    • Tanja Rejec
  • O podjetju
  • Uredništvo
  • Oglaševanje
  • Pogoji uporabe strani
  • Nagradne igre
  • O piškotkih
Pridružite se nam na Facebooku!
twitter
Zapri oglas

Podprite nas in se nam pridružite na Facebooku!

Ne kaži več. Sem se že pridružil/a.

To spletno mesto uporablja piškotke! Razumem Vsak naslednji klik na tej strani pomeni, da soglašate s piškotki.

Ne sprejemam piškotkov.