Marta Kos nam je zaupala, kako je bila zaradi kratkega ekskurza v politične vode prisiljena opustiti poklic novinarke, kako je nato uspešno zaplavala v podjetniške vode, katere svetovno znane ženske so njene največje vzornice in zakaj ter kje se vidi čez deset let.
Ženska.si: Širša javnost vas med drugim dodobra pozna kot politično komentatorko, toda politični parket ni področje, s katerim se profesionalno ukvarjate. Bi lahko našim bralcem uvodoma na kratko predstavili poslovno idejo, s katero ste postali tako uspešni?
Marta Kos: Zgodba o prepletanju mojega komentiranja političnega dogajanja in nastopov javnih osebnosti ter profesionalnega življenja je res zanimiva. Politika me zanima že od nekdaj, pa sem v njej delala le dobri dve leti, medtem, ko sem zdaj že 9 let poslovna trenerka. Kako sem prišla do te poslovne ideje? Brez moža Aarona je ne bi bilo. Ko se je namreč Aaron pred desetimi leti odločil, da zapusti Microsoft in se začne ukvarjati z nečim popolnoma drugačnim, je približno po letu zagrabilo tudi mene. Osnovna ideja pa je bolj izvirala iz zasebnega kot poslovnega sveta: glede na to, kako sva bila ves čas zaposlena in veliko na poti, sva se vprašala: ‘Kaj bi lahko delala takšnega, da bova več skupaj in da v najinem razvoju ne bova zaspala?’ Pa sem se mu priključila. Prvotna vzpodbuda za to, kar delava danes, je torej bila bolj zasebne narave, a izkazalo se je, da sva enako uspešna, kot sva bila prej vsak na svojem področju, lahko tudi skupaj in to v mednarodnem merilu.
Ženska.si: Konec maja bo minilo deset let, odkar ste odprli svoje podjetje. S katero dejavnostjo ste pričeli oziroma se s to dejavnostjo ukvarjate še danes?
Marta Kos: Da, ostajava pri prvotni dejavnosti, sva pa razširila ozemlje, na katerem to delava. Sva lastnika franšize švicarske mednarodne korporacije Gustav Käser Training International za področje nekdanje Jugoslavije, Romunijo, čez približno dva meseca pa bova odprla tudi podjetje v Indiji. Specializirani smo za treninge in coaching čustvene in socialne inteligence na področju vodenja, prodaje in komuniciranja s številnimi podprogrami. Torej – treniramo ljudi, kako naj delajo s sodelavci in s samim seboj, da bodo vsi skupaj še bolj uspešni. Gre za izjemno zanimivo področje, še posebej, če upoštevamo, da je stopnja izkoriščenosti zaposlenih ponekod zelo nizka (statistika pravi, da je za zaposlene v gospodarstvu od 30- do 40-odstotna).
Ženska.si: Kako to, da ste se odločili zapustiti novinarske vode? Je bila to načrtovana odločitev ali ste enostavno zagrabili priložnost, ki se vam je ponudila?
Marta Kos: To je še vedno ena bolj bolečih točk moje pretekle kariere. Iz Nemčije, kjer sem delala kot dopisnica za RTV Slovenijo, sem se vrnila v Slovenijo in postala direktorica takrat Urada Vlade RS za informiranje in tiskovna predstavnica vlade. Izziv, ki mu nisem mogla reči ne. Ko pa sem po dveh letih ugotovila, da politika očitno ni zame, sem se želela vrniti na televizijo, pa so me označili za “politično umazano” in so mi predlagali, da bi delala na oddelku za izterjavo naročnin. Ta politična lustracija me je zelo bolela: iz politike sem šla, ker nisem znala delati dovolj politično, iz novinarstva so me pregnali, ker sem bila zanje preveč politično obremenjena. Pa sem si poiskala novo in drugo službo. In tako se mi po novinarstvu še danes kolca …
Ženska.si: Nobena skrivnost ni, da ste današnje podjetje zgradili skupaj z možem. Kako to, da ste se sploh odločili, da z njim krenete še na skupno poslovno pot?
Marta Kos: Marsikdo je takrat res rekel: ‘Pa kako si to predstavljaš: skupaj zasebno in skupaj tudi poslovno, saj se ti je zmešalo!’ Osnovni razlog sem omenila že prej. Verjetno pa do vsega tega ne bi prišlo, če me ne bi gnala neka radovednost in želja preizkusiti se še na poslovnem področju. Tega nisem delala zavestno in v skladu s kakšnimi življenjskimi cilji. Je pa res, da sem bila odprta za izzive, ki so se mi pojavljali v življenju.
Ženska.si: Menite, da se morajo ženske v poslovnem svetu res dvakrat bolj dokazovati kot moški, ali je to le predsodek, ki ga mnogi radi uporabljajo kot izgovor?
Marta Kos: Kakor kdaj in kakor kje. Mislim, da je tukaj poenostavljanje zelo nevarno, ker lahko, tako kot pravite, hitro pridemo do tega, da nekatere ženske to jemljejo zgolj kot izgovor. Lahko pa iz lastnih izkušenj povem, da v naši švicarski korporaciji zame ni bilo enostavno začeti. Švica je že tako bolj konzervativna (ženske so dobile splošno volilno pravico šele leta 1963!), naša korporacija pa je (bila) še bolj. Kljub temu, da je bila naša korporacija ustanovljena leta 1963, so lahko ženske postale trenerke šele od srede devetdesetih let naprej. Zame pa je bila še druga oteževalna okoliščina. Ko sem prišla v Švico delati mednarodno licenco, me je veliko obstoječih trenerjev obravnavalo »zgolj« kot ženo Aarona Marka (ki je začel leto pred menoj). Po vsej verjetnosti me je kasneje tudi ta grdi odnos vzpodbudil in motiviral pri doseganju rezultatov. Leta 2008 sem postala prva ženska trenerka, ki je po rezultatih pristala na prvem mestu med vsemi trenerji. In tako je bilo tudi leta 2009, 2010, 2011 … pa upam, da bo še kdaj.
Ženska.si: Pregovor pravi, da je treba ločiti osebne od poslovnih zadev. Vi ste se v tem oziru odločili ravno nasprotno. Menite, da je zaradi poslovnih odločitev kdaj koli trpelo tudi vaše osebno življenje? Zakaj?
Marta Kos: Če vodiš podjetje skupaj z možen in delaš enake stvari, te ločitve ne more biti. Vendar zaradi tega moje zasebno življenje ni trpelo. Oziroma je malo na začetku, pa sva potem z Aaronom postavila pravila. On niti ni bil problematičen, jaz sem bila tista, ki sem hotela tudi na čisto zasebni večerji, na primer, vedno reševati še kaj službenega.
Ženska.si: Kako uspešno usklajujete oziroma “menedžirate” poslovno in družinsko življenje? Kdo vam najpogosteje priskoči na pomoč, ko ima posel »prednost« pred družino?
Marta Kos: Ker z Aaronom nimava otrok, njegovi hčerki iz prvega zakona pa sta že odrasli, usklajevanje ni težko. Mislim, da z majhnimi otroki oba sploh ne bi mogla biti trenerja. Takrat bi zagotovo nekdo moral postaviti drugačne prioritete. Sicer pa ste uporabili pravi izraz: menedžerirati. Da, vse se da urediti s pravim načinom menedžeriranja, je pa vprašanje, kakšno ceno pri tem plačamo in na katerem področju.
Ženska.si: Trenutno vlada v Sloveniji težka recesija, iz katere očitno nihče ne pozna poti. Kako je vas in vaše podjetje prizadela recesija? Ste bili nanjo ustrezno pripravljeni?
Marta Kos: Doslej nas recesija ni prizadela, lani smo celo dosegli rekordne rezultate. Pri tem nam seveda pomaga to, da smo mednarodno aktivni in da imava z Aaronom podjetja tudi v tujini. A ne glede na to, nam gre tudi v Sloveniji dobro, saj smo majhni, bolj butični, bi lahko rekli.
Ženska.si: Nekoč ste v enem intervjuju dejali, da vam je v največji izziv, da je vaš mož hkrati tudi vaš največji tekmec, saj ste bili zaradi tega dejstva še bolj motivirani in ste ga želeli premagati. Pa obstaja morda na poslovnem ali katerem koli drugem področju kakšna ženska po kateri se zgledujete? Zakaj ravno ta?
Marta Kos: Očitno me tekmovalnost iz mojih plavalskih časov spremlja še danes … Imate prav, res sem želela premagati moža. Pa verjetno bolj zato, da se dokažem sebi, ne njemu ali komurkoli drugemu. Zelo me navdušujeta nekdanja angleška Iron Lady, Margaret Thatcher, in Katarina Velika. Zlasti o Katarini preberem vse, kar je možno.
Ženska.si: Uvodoma smo že razkrili, da niste ostali v poklicu, za katerega ste se izobraževali. Bi nam za konec lahko zaupali, kje se vidite čez deset let? Še zmeraj na področju, na katerem ste trenutno tako uspešni, ali morda že iščete nove izzive?
Marta Kos: Ne vem, kje bom čez 10 let. Takrat bom že blizu šestdesetih let. Morda bova z Aaronom živela na Novi Zelandiji ali v Novi Angliji v ZDA, imela majhen hotelček, gojila kivije in ovce … Upam, da bova zdrava in polna energije, da se bova lotila še česa novega, pa naj bo to odpiranje novih držav s sedanjim poslom ali nekaj popolnoma drugega.