Najbolj so se podražila oblačila in čevlji
Po podatkih Statistične urada Republike Slovenije so se v mesecu marcu podražile življenjske potrebščine v naslednjih skupinah: obleka in obutev (14,1 %), prevoz (1 %), alkoholne pijače in tobak (0,5 %), raznovrstno blago in storitve (0,4 %), gostinske in nastanitvene storitve (0,2 %), hrana in brezalkoholne pijače (0,1 %) ter zdravje (0,1 %).
Najbolj so se torej podražile obleke in obutev, vendar po navedbah Statističnega Urada za to naj ne bi bila kriva inflacija, temveč podražitve, ki so posledica končanih popustov ter prehoda na spomladansko-poletno kolekcijo. Znotraj te skupine so se bolj podražila oblačila (za 14,8 %), medtem ko se je obutev podražila za 14 %.
Bencin se je podražil le za 3,1 %?
5. marca letos je cena za liter 95-oktanskega bencina znašala 1,438 evra, dober mesec dni kasneje pa znaša 1,528 evra. Najbolj prodajani 95-oktanski bencin se je torej v zadnjem mesecu podražil za 0,09 evra (9 centov) oziroma kar za 6,2 %. Ker pa so bile na Statističnem uradu pri izračunu podražitve cen goriva upoštevane tudi cene maziv, Urad navaja le podražitev v višini 3,1 odstotka za goriva in maziva. Na trimesečni ravni pa se je bencin podražil celo za 18,6 centov oziroma 13,8 odstotkov.
Sicer pa so se v skupini prevoz podražila še motorna kolesa in kolesa (za 3,7 %) ter cestni potniški prevoz (za 1,6 %).
Dražja tudi vino in pivo
Medtem ko so podražitve tobačnih izdelkov že bile napovedane, sta se v mesecu marcu v skupini alkoholne pijače in tobak podražila vino in pivo. Vino se je podražilo za 2,4 odstotka, pivo pa za 1 odstotek.
V marcu vse dražje za 1 %
Marca so se cene življenjskih potrebščin v primerjavi s prejšnjim mesecem v povprečju zvišale za 1,0 %. Rast cen od začetka leta do konca marca je bila 1,0-odstotna«, medtem ko je bila v ostem obdobju lani »le« 0,7-odstotna.
V marcu kljub vsemu tudi nekaj pocenitev
Kljub splošni inflaciji so se pocenile določene življenjske potrebščine, in sicer so se znižale cene v skupini komunikacije (telefonske in internetne storitve za 1,2 %), stanovanjska oprema (tekstil za gospodinjstvo za 3,6 %, naprave in aparati za gospodinjstvo za 1,3 % ter steklenina, posoda in pribor za 0,9 %) ter rekreacija in kultura (snemalni mediji za 3,8 %, počitnice v paketu za 2,6 % ter storitve za rekreacijo in šport za 1,4 %). Marca se je opazneje pocenilo tudi sadje, in sicer za 5,3 %.
Na letni ravni 2,3-odstotne podražitve
Rast cen na letni ravni je bila marca letos 2,3-odstotna (v enakem obdobju lani 1,9-odstotna), povprečna 12-mesečna rast pa 2,0-odstotna (v enakem obdobju lani 1,9-odstotna). Najvišjo letno rast cen so doživele življenjske potrebščine v skupinah alkoholne pijače in tobak ter stanovanje (vsaka za 4,7 %).