Vse skupaj se je začelo v ZDA pred desetimi leti, ko so tri podjetja, ki se ukvarjajo z umetnimi nohti, želela ustvariti nepristransko in neprofitno tekmovanje v izdelovanju umetnih nohtov.
Oblikovanje nohtov je umetnost
Letos so te Olimpijske igre potekale 19. in 20. Septembra v Londonu, tam pa so se zbrali najboljši manikerji na svetu, ki so se za medalje pomerili v tekmovalnih disciplinah kot so »konice in premazi iz steklenih vlaken«, »skulpture iz gela« in pa »fantazijska umetnost nohtov«. Olimpijske igre v oblikovanju nohtov so letos že šestič zapovrstjo potekale v Veliki Britaniji in letošnje tekmovanje je bilo še bolj ekstravagantno kot prejšnja leta. V tekmovanju se je pomerilo 354 tekmovalcev iz 24 držav, kar je bilo tudi rekordno število na tem tekmovanju na sploh. »Morda res je vse skupaj videti nekoliko smešno, vendar pa ni nič bolj smešno od kakšnih nenavadnih modnih kreacij, ki jih vidimo na kakšni modni reviji v Parizu. Tukaj preprosto do izraza pridejo natančnost, prefinjenost in umetniška žilica te »obrti«,« je povedal eden od sodnikov.
Prijatelji postanejo rivali
Tekmovalci sedijo drug zraven drugega, vsak za svojo mizo, kjer ustvarjajo in barvajo popolne nohtne mojstrovine. Večina se na sodelovanje na Olimpijskih igrah v oblikovanju nohtov pripravlja tudi po več let. Vsak tekmovalec ima na svoji mizi tudi zastavico države od koder prihaja. Tukaj ne gre samo za osebno čast ampak tudi za nacionalni ponos. Sotekmovalci iz iste države drug drugega pred vsakim novim izzivom vzpodbujajo in motivirajo, medtem ko je med tekmovalci iz različnih držav veliko rivalstvo. Ljudje se pred in med tekmovanjem ne pogovarjajo med sabo in v zraku je čutiti živčnost in napetost. Toda ko je tekmovanja konec, zadržanost popusti, tekmovalnost izgine in prej nasprotniki spet postanejo prijatelji. Dogodek vsako leto privabi več sodelujočih in tudi obiskovalcev. Letos si je dogodek, ki traja dva dni, ogledalo kar 30.000 ljudi.
Umetniški nohti so nepraktični
Za svoje ustvarjanje imajo tekmovalci na voljo omejen čas, delajo pa z raznimi tekočinami, praški in barvami, ki zrak napolnijo s svojimi kemičnimi aromami. Večina tekmovalcev ravno zaradi tega nosi papirnate maske na obrazih, da bi se izognili temu škodljivemu vonju. Celotni smisel teh olimpijskih iger je pritegniti pozornost na račun eksplozije nore kreativnosti, kjer ustvarjalci na nohtih ustvarijo cele prizore. Pri umetnosti nohtov gre za lepljenje umetnih akrilnih delcev na naravne nohte, ki jih potem pobarvajo. Bolj eksotične metode dekoracije pa vključujejo tudi lakiranje akrilnih nohtov s pištolo in oblepljanje z miniaturnimi delci nakita in draguljev. To je bistvo že prej omenjene kategorije »fantazijska umetnost nohtov«. Takšni umetniški nohti pa so v resničnem življenju popolnoma nepraktični. Ne samo da so z ljubeznijo ustvarjene figure izjemno krhke in bi odpadle tisti trenutek, ko bi z njimi na nohtih želeli pomiti posodo.