V nasprotju z beljakovinami in maščobami, lahko naše telo samo proizvaja ogljikove hidrate, zato to hranilo ni življenjsko pomembno za nas, a Krehlova vseeno svari: “To pa še ne pomeni, da lahko ogljikove hidrate izločimo iz naše prehrane. Kajti prav ti zagotavljajo pomembne balastne snovi in vitamine, poleg tega glukoza, ki jo vsebujejo, ohranja raven sladkorja v krvi.”
Priporočljivo je, da najmanj 50 procentov energije počrpamo iz zaužitih ogljikovih hidratov, če pa ogljikovih hidratov ne zaužijemo dovolj, to vpliva na naše zdravje in počutje.
5 znakov, ki nakazujejo, da nam primanjkuje ogljikovih hidratov:
- Utrujenost: Če telesu primanjkuje glukoze, mu primanjkuje njegovega najpomebnejšega vira energije. Raven sladkorja v krvi tako upade, zato se počutimo utrujene in brez energije.
- Napadi lakote: Nestabilna raven sladkorja v krvi poskrbi za to, da imamo napade lakote. Telo potem hitro potrebuje veliko ogljikovih hidratov, zato posedamo po sladkorju in sladkarijah.
- Zadah: Če telo nima na voljo dovolj ogljikovih hidratov, začne maščobne rezerve spreminjati v ogljikove hidrate. Telo se potem znajde v stanju ketoze in začne izločati ketone, torej kemične spojine, preko ust. Zaradi tega imamo neprijeten zadah.
- Prebavne težave: Z ogljikovimi hidrati bogata živila, v nasprotju s tistimi, ki so bogati z beljakovinami ali maščobami, vsebujejo večinoma tudi ogromno balastnih snovi. In te snovi so ključne za zdravo prebavo. Če telesu primanjkujejo balastne snovi, pride do zaprtja.
- Glavobol in izguba koncentracije: Da bi našim možganom zagotovili energijo, potrebujemo glukozo. Če pride do pomanjkanja glukoze, smo zaradi tega pogosto neskoncentrirani. Pogleg tega pa upad ravni sladkorja v krvi vodi k glavobolu.
Še posebno koristni viri ogljikovih hidratov so, kot pravi strokovnjakinja za prehranp Daniela Krehl, sadje, zelenjava in polnozrnati proizvodi. Ti vsebujejo ogromno balastnih snovi in vitaminov.
Preprost test razkriva: Ali bi se morali izogibati ali pa jesti več ogljikovih hidratov?