Kaj se zgodi, ko prostori niso dovolj prezračeni? Zrak postane smrdeč in zatohel, spremeni se razmerje med plini, ljudje v prostoru pa postanejo utrujeni. Kaj pa se zgodi, ko telo ni dovolj prezračeno? Upam, da se je kdo med vami zdrznil ob tem vprašanju. Telo prezračeno? Seveda! Čemu pa služijo pljuča? Izmenjavi plinov? Kaj pa je to drugega kot zračenje! Ko prevedemo šolski jezik v vsakdanjega, postanejo besede jasnejše.
Torej nadaljujmo. Ko telo ni dovolj prezračeno, se spremeni razmerje med snovmi. Nekatere snovi se ne morejo izločati (CO2 je le ena od snovi, ki se izloči iz telesa s pomočjo prezračevanja -dihanja), zato se kopičijo. Začnemo se počutiti slabo, saj v telesu ni več vse v redu. Rešitev? Nekaj globokih vdihov.
Dihanje kot protibolečnisko sredstvo se uporablja tudi v medicini – med porodom. Nosečnice dobijo zelo natančna navodila, kako se predihavajo popadki. Ne le, da telo dobi možnost vzpostaviti idealno razmerje med plini v telesu, ko preusmerimo pozornost na dihanje, nismo več pozorni na bolečino. Pozornost pa dokazano ojača ali omili bolečino – a o tem kdaj drugič. Le zakaj se to medicinsko znanje ne uporablja širše?
Torej – prihodnjič, ko boste utrujeni v službi, najprej minuto globoko dihajte, šele potem sezite po kavi. Ko vas naslednjič kaj boli, najprej 10x po minuto globoko dihajte, šele nato sezite po protibolečinskih sredstvih. Pravzaprav globoko dihajte kadarkoli se počutite neugodno. Globoko dihajte tudi, ko se počutite dobro, da se boste še naprej počutili dobro. Karkoli se zgodi – globoko dihajte. Naj vam dihanje preide v navado.
Avtorico prispevka Alenko Rozman lahko kontaktirate preko njene facebook strani https://www.facebook.com/energetsko?fref=ts ali na spletni strani http://zdravilstvo.gozdna-