Zdravilne učinke morja že stoletja opažajo obalni prebivalci in popotniki. Že v 17. stoletju so zdravniki kopanje v morju in sprehode ob obali začeli hvaliti kot koristne za zdravje. In sedaj so se ponovno začele raziskave o možnih koristih obale za naše zdravje.
Študija potrjuje: morje kot vir zdravja
Za študijo Univerze na Dunaju je bilo anketiranih več kot 15.000 ljudi v 15 državah (Belgija, Bolgarija, Nemčija, Francija, Grčija, Irska, Italija, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugalska, Španija, Združeno kraljestvo, Češka). Obstaja neverjeten, dosleden vzorec v zvezi s prednostmi bližine obale. Zdi se, da imajo od bližine morja koristi vsi, ne le premožni.
Morje ima te zdravstvene koristi:
Vlažen, hladen in slan zrak ob morju ugodno vpliva na bolezni dihal. Spodbuja krvni obtok, na primer v sluznici v dihalnih poteh. Zaradi tega smo bolj odporni na bakterije in okužbe. Morje je torej čudežno zdravilo za bolezni, kot so kronični bronhitis, vnetje sinusov ali seneni nahod.
Morski zrak in morska voda sta dobra tudi za kožo. Sol iz morskega zraka deluje rahlo protivnetno in rahlja odmrle kožne celice. Deluje podobno kot piling in iz vnete kože izvleče tekočino. Morski zrak vsebuje tudi veliko vlage, ki pozitivno vpliva na suho, hrapavo kožo. Tako hladen veter kot hladna voda ublažita srbečico, ki pesti številne bolnike z obolelo kožo. Poleg tega mraz utrjuje in krepi imunski sistem.
Morje pomaga tudi zdravim ljudem
Bivanje ob morju pa koristi tudi zdravim ljudem, saj se poveča njihova zmogljivost in kondicija. Če greste na sprehod po plaži, se morate zelo potruditi: hoja po mehkem pesku in proti močnemu vetriču stane več energije kot hoja po betonu. Večina plažnih sprehajalcev se torej nezavedno ukvarja s športom na morju.
Življenje v bližini obale, predvsem pa obisk obale, ima lahko torej pozitivne učinke na zdravje splošne populacije. Če na primer preživljate počitnice ob morju, lahko tudi vi izkoristite te številne prednosti.