Evropa ima pravzaprav vsaj dve veji tradicionalne medicine. Prva izhaja iz brivnic, kjer so imeli dovolj ostra orodja, da so lahko izvajali operacije in se je kasneje razvila v kirurgijo. Druga pa izhaja iz ljudskega zdravilstva, ki se je kasneje še razcepilo. En del je danes znan kot farmacija in temelji na izolaciji učinkovin iz rastlin in drugih organizmov. A to je le del. Vse ostalo, kar so Evropejci tradicionalno uporabljali za lajšanje bolezni, je danes pozabljeno ali izključeno iz zdravstvenega zavarovanja kot »alternativa«. Tu govorimo o postu (ali sodobno imenovano dietoterapiji), romanjih na svete kraje (ali sodobno fitnes), uporabi pijavk, molitvi (sodobno tudi »meditacija«, »ozaveščanje vzorcev«, »zakon privlačnosti«,…), itd.
Nevednost je slab izgovor!
Ker se radi pohvalimo, da naša sodobna kultura temelji na znanosti, se torej ozrimo v znanstveno literaturo po informacije o učinkovitosti teh različnih metod. Seveda se lahko posvetujemo z zdravnikom ali farmacevtom. To je podobno, kot če gremo k pravniku po nasvet o moralni dilemi. A v teh čudovitih časih si lahko tako zakone kot znanstvene članke preberemo na internetu. Verjetno znate vsi bralci tega članka dostopati do Uradnega lista RS, kjer lahko brezplačno prebirate zakone. Marsikdo pa ne ve, da je tudi znanstvena literatura prosto dostopna na internetu. Moji najljubši iskalniki znanstvene literature so google učenjak (http://scholar.google.si/), Science direct (http://www.sciencedirect.com/) in PubMed (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed). Če ste v dilemi glede določene terapije, pobrskajte po izvirnem znanstvenem viru. Za začetek predlagam gesla »nanoparticles«, »distant healing« in »cell phone radiation«. Kajti nevednost je v dobi interneta precej slab izgovor.
Avtorico prispevka Alenko Rozman lahko kontaktirate preko njene facebook strani https://www.facebook.com/energetsko?fref=ts ali na spletni strani http://zdravilstvo.gozdna-