Kaj je regrat?
Regrat je v celoti užitna in zelo razširjena zdravilna trajnica, ki raste v Evropi in na območju Severne Amerike. Uporablja se ga tako v zdravilne kot tudi v kulinarične namene, v Zahodni Virginiji pa pomlad celo pričakajo z regratovim festivalom. Regrat ima v različnih jezikih najrazličnejša, zanimiva poimenovanja. Angleško ime ‘dandelion’ je tako izpeljanka iz francoske besede ‘dent de lion’, kar pomeni levji zobje in označuje regratove grobe, nazobčane liste.
Rastlina je zelo znana tudi po svojih semenih, ki jih otroci radi nabirajo na travniku in nato pihnejo vanje, da jih odnese veter. Regrat je zato v nekaterih jezikih poimenovan tudi po svojih regratovih lučkah, npr. v nemščini mu rečejo ‘pusteblume’, kar lahko prevedemo kot cvetlica za pihanje.
Zdravilni učinki regrata
Regrat je bogat z vitaminom C in snovjo imenovano luteolin, oba pa varujeta jetra, preprečujeta rakava obolenja, krepita kosti ter zavirata staranje. V regratu najdemo tudi veliko kalcija, ki je prav tako nujen za zdravo okostje. Regrat je odličen tudi pri zdravljenju bolezni sečil, saj jih čisti in iz njih odpravlja strup.
To pa še ni vse, saj regrat deluje tudi kot odvajalo in tako pripomore k hujšanju, ter je zato zelo koristen med dieto in postom. Regrat pa s tem, ko pospeši odvajanje vode iz telesa, tudi znižuje visok krvni pritisk, regratove vlaknine pa pripomorejo k znižanju nivoja slabega holesterola ter pospešijo prebavo. Ker je regrat bogat tudi z železom, vitaminom B in beljakovinami, je zelo priporočljiv tudi za slabokrvne ljudi, saj spodbuja tvorjenje rdečih krvnih telesc.
Kozmetične koristi regrata
Regratov sok odvaja strupe iz telesa in pripomore k napeti koži brez aken, ki so pogosto posledica hormonskega neravnovesja, psihičnega stresa in nezdrave prehrane. Pitje regratovega soka spodbudi potenje ter razširi pore, kar pospeši čiščenje kože. Ker regrat deluje tudi protivnetno, saj zavira nastanek glivičnih obolenj in mikrobov, je pogosta sestavina krem in mil za obraz.
Kulinarična uporaba regrata
Zaradi zdravilnih koristi je regrat zelo dobrodošla popestritev spomladanskega obroka. Regratovi listi so odlični v solati, regratove korenine, ki se jih lahko popari, skuha ali popeče, pa imajo celo več vitamina A kot korenje in prav tako pripomorejo k zdravim očem in dobremu vidu. Užitni so tudi rumeni cvetovi, ki se jih lahko scvre in zaužije kot bolj zdrava alternativa čipsu.
Recept: Regratova solata s šalotko
Potrebuješ:
– jedilno žlico sesekljane šalotke
– žlico gorčice
– žlico rdečega vina
– vinski kis
– sol in poper
– 3 jedilne žlice olivnega olja
– pest sesekljanih regratovih listov
– parmezan
Priprava:
V majhni skledi zmešaj šalotko, gorčico in kis. V posodo počasi vlij vino, nato začini s soljo in poprom, tako da dobiš solatno polivko. V drugi skledi pripravi regrat in ga nato polij s prej pripravljeno polivko, na vrhu pa posuj s parmezanom. Ta solata je odlična tudi s kuhanimi jajci ali šunko.