Naj bodo obroki uravnoteženi
Živilom se ne rabimo v splošnem izogibati (recimo maščobam). Vključimo v naš način prehranjevanja vsa makrohranila: Ogljikove hidrate, beljakovine in maščobe. Vsako od hranil naše telo potrebuje, seveda v uravnoteženih količinah. Ogljikove hidrate potrebujemo kot gorivo, beljakovine za obnovo, maščobe pa kot podporo hormonskemu sistemu.
Kolikokrat naj jem v dnevu?
Koliko obrokov na dan zaužijemo je odvisno od našega življenjskega sloga. Ne moremo priporočati isto število obrokov nekomu, ki vstane ob 5 zjutraj, ali nekomu, ki začne svoj dan ob 9 zjutraj. Organizirajmo si obroke na 3-4 ure.
Poleg tega koliko obrokov zaužijemo čez dan, je vredno tudi omeniti kaj jemo.
Dotaknimo se imunskega sistema. Pri imunskem sistemu veliko vlogo igrajo bele krvne celice (bele krvničke ali levkociti). Imunski sistem “beleži” mikrobe, ki smo jih premagali, preko belih krvničk, ki imajo vlogo spominskih celic. Bele krvničke mikrobe hitro prepoznajo in jih uničijo, še preden se razmnožijo in zbolimo.
Na bele krvničke in imunski sistem vpliva tudi prehrana. Če skozi dan velikokrat grizljamo in predvsem sladko hrano, ne naredimo nič dobrega za imunski sistem. Sladka hrana negativno vpliva na bele krvne celice, saj jih ohromi. Tako so nezmožne opravljati svoje delo oziroma varovati telo pred okužbami. Posledica je oslabljen imunski sistem in slaba odpornost na okužbe.
Čemu se izogniti oz. izključiti iz prehrane?
Izognimo se sladkarijam, pekovskim izdelkom in pred pripravljenim pakiranim izdelkom. Raje si obroke pripravljajmo sami in jih odnesemo s seboj.
Primer za poletni obrok: Zelo praktične so solate, v katere lahko damo kuhano lečo, veliko sezonske zelenjave, in vse skupaj zabelimo z domačim olivnim ali bučnim oljem.
Kako najti čas za nove navade?
Ko oblikujemo nove navade si na začetku zapišimo svoj potek dneva in najdimo premore, ko imamo čas za pripravo obroka. Na začetku vztrajajmo, saj bomo kar kmalu vse nove navade osvojili in jih avtomatsko vključili v svoj vsakdan. Ko nam zmanjka motivacije, se vedno vprašajmo ZAKAJ smo pričeli z bolj zdravim načinom življenja. Zakaj se želimo počutiti boljše? Zakaj želimo imeti več energije? Zakaj želimo izgubiti kakšen kilogramček? Zakaj želimo sebi najboljše?
Želite izvedeti kako spremeniti svoje prehranske navade ob podpori strokovne osebe in še zraven izgubiti kakšen kilogramček?
Udeležite se 4-tedenskega izziva oblikovanja zdravih navad: Z video delavnico do manj kilogramov. Na podlagi pridobljenega znanja in pametno prehrano do lepše postave. Zdrave navade bomo osvojile v 4 tednih, skozi 4 video posnetke. Oblikovanje zdravih navad bo potekalo postopoma, korak za korakom. Le tako lahko dosežemo rezultate na dolgi rok. Skupaj bomo pripravljale recepte, ki jih ne najdete na vsakem koraku, ne pa manjkalo tudi motivacije!
Delavnico najdete na povezavi tukaj: https://www.fitsem.si/spletna-kuharska-delavnica