Siri so zakladnica mineralov
Vsi uvrščamo sire in na splošno mlečne izdelke med visoko maščobna živila. Sir je visokokakovostno beljakovinsko živilo, saj v povprečju vsebuje od 20 do 30 % beljakovin. Mlečna maščoba mu daje aromo, v njej pa najdemo tudi vitamine A, D, E in K. Sir je zakladnica raznoraznih mineralov, kot so kalcij, kalij, natrij in magnezij ter v vodi topne vitamine B1, B12 in C. Zaradi sočasne prisotnosti vseh sestavin je prebavljivost mleka in mlečnih izdelkov boljša, izkoristljivost pa večja.
Koliko maščobe je dejansko v sirih?
Vse več ljudi se želi prehranjevati zdravo in večkrat slišimo pomisleke o uživanju sirov, saj naj bi vsebovali previsok odstotek maščobe. Naj poudairm, da so maščobe v naši prehrani nepogrešljive, saj so izredno pomembne za normalno funkcioniranje in zdravje. Na deklaraciji sirov je odstotek maščobe vedno naveden v suhi snovi, kar navadno potrošnika zmede. Kaj pa odstotek maščobe v suhi snovi sploh pomeni?
Na splošno lahko rečemo, da je sir v povprečju sestavljen iz 50 odstotkov vode ter 50 odstotkov suhe snovi, v kateri se sama maščoba tudi nahaja. Če je torej na deklaraciji zapisano, da sir vsebuje 48 odstotkov maščobe v suhi snovi, jo dejansko vsebuje polovico manj! Šokantno, kajne?
Koliko maščob imajo posamezne vrste sira?
V spodnji preglednici si poglejmo nekaj primerov za različne vrste sirov:
Kateri siri pa se najpogosteje znajdejo na krožnikih povprečnega Slovenca?
Trdi siri za ribanje: parmezan, grana padana, zbrinc
Trdi siri za rezanje: ementalec, bohinjski sir, tolminski sir
Poltrdi siri: gauda, edamec, trapist, tilzit
Mehki siri: rokfor, gorgonzola, camember, brie, feta
Sveži siri: skuta, mozzarella, riccota, planšarski sir
Maščobam se ne gre odrekati
Maščobe so izredno pomembne za življenje in nepogrešljive za zdravje, povečujejo pa tudi fizično in psihično storilnost. V mlečni maščobi je približno 66 odstotkov nasičenih ter 35 odstotkov nenasičenih maščob. Maščobe v sirih vsebujejo tudi nekatere snovi, ki imajo antikancerogeno delovanje, to so, konjugirana linolna kislina, maslena kislina, beta-karoten ter vitamina A in D.
Kakšna pa je na sploh resnica o mleku in mlečnih izdelkih, si preberite tukaj.
Avtorica prispevka sem Urška Pavčnik. Leta 2012 sem izdala knjigo z naslovom Zdrava prehrana za nosečke. Na Ženska.si bom z vami delila koristne informacije v zvezi z živili, okusne recepte, z veseljem pa bom odgovorila tudi na kakšno vprašanje. Obiščite tudi mojo spletno stran.