Kaj so sploh trans maščobe?
Če zanemarimo, da trans maščobe obstajajo v majhnih količinah tudi v naravnih živilih, pa je težava le pri sintetičnih v prehrambeni industriji. Rastlinska olja, ki se uporabljajo v prehrambeni industrij,i so večinoma polinenasičene maščobne kisline v tekočem stanju, kar pomeni, da imajo za industrijo slabo lastnost in sicer, da se hitro pokvarijo na svetlobi in sobni temperaturi. Zato, da bi podaljšali rok trajanja živilom, ki vsebujejo ta olja, proizvajalci olje segrejejo na visoko temperaturo, da uničijo vse žive snovi ter dodajo nikelj, ki deluje kot katalizator v kemični reakciji z vodikom. Tehnično se nato vodikov atom prenese z enega konca molekule na drugega, kar pomeni spremembo iz tekočega v trdno stanje pri sobni temperaturi. Taka spremenjena molekula se imenuje trans molekula in iz tega izhajajo trans maščobe. Postopek se imenuje hidrogenacija. Z vidika proizvajalca so te kemično spremenjene maščobe bolj praktične za skladiščenje, zelo se jim podaljša rok trajanja, vplivajo na okus in teksturo, lahko se uporabijo v mnogo širši paleti prehrambenih izdelkov ter nenazadnje so mnogo cenejše od npr. masla.
Zakaj škodijo zdravju?
Težava je v tem, da telo take kemično spremenjene molekule ne zazna kot hranilo, temveč kot tujek, katerega se je treba čim prej rešiti. Več kot je trans maščob vnešenih v telo, bolj je ogroženo zdravje. Trans maščobe predvsem motijo številne celične procese, mašijo arterije, povezujejo jih z rakom, arteriosklerozo ter številnimi drugimi degenerativnimi boleznimi.
Kje jih najdemo?
Na etiketah so navedene kot delno hidrogenirane maščobe ali tudi trans maščobe. Steber prehrambene industrije, kar se tiče trans maščob, je margarina in njej podobne različice.
Drugače pa jih vsebujejo peciva, ocvrta hrana, žitarice, piškoti, razne sladkarije, zamrznjene gotove jedi, listnato testo, večina ponudbe v pekarnah, itd..
Kako kaže v bodoče?
V bližnji prihodnosti čakajo prehrambeno industrijo vedno večji pritiski zdravstvenih organizacij in posledično tudi politike, k prepovedi uporabe trans maščob v prehrambenih izdelkih. Vendar pa industrija ne sedi križem in tako, kot je to že v navadi, se obeta nadomestilo za trans maščobe v obliki tako imenovanih interesterificiranih maščob, oziroma polno hidrogeniranih maščob, ki seveda tudi niso nedolžne za zdravje. Bistveno je, da bo politika opravila svojo nalogo, industrija bo imela še naprej dostop do poceni in slabih maščob, večina potrošnikov pa bo pomirjenih.
Brane Bogdanovič, avtor prispevka, je poznavalec prehrane, prehranskih dopolnil ter samoučeči nutricionist. Njegova filozofija je sinergija inteligentne prehrane in telesne aktivnosti.
Za nasvete je dosegljiv na mail nebra11@icloud.com