Hladilne torbe so za piknike obvezna oprema
Velikokrat se na seznamu hrane za piknik najdejo sestavine, pri katerih moramo paziti, kdaj jih zapakiramo ter kako jih pripravimo. Suhe mesnine, siri, majoneze in jajca moramo namreč zaužiti takoj, saj se v nasprotnem primeru ob vročini pokvarijo. Pri temperaturi nad 4 stopinje celzija se začnejo na površini razmnoževati bakerije, zato morate za prenos hrane na piknik nujno uporabljati hladilne torbe. Tudi solato ter drugo narezano zelenjavo in sadje skušajte shranjevati v hladilni torbi. Najbolje je, da živila zapakirate v plastične posode.
Kako jesti zdravo na pikniku? Poslužujte se nemastne svinjine in govedine, še boljša izbira pa so ribe
Če ste veliki ljubitelji mesa, se je čevapčičem, pleskavicam in hrenovkam na pikniku težko izogniti. Ključ do zdravega prehranjevanja z mesom pa je izbira pravega kosa mesa, ki ima čim manj vidnih maščob. Svinjina sicer vsebuje veliko vitamina B in železa, za piknike pa je primerna tudi nemastna govedina, ki je pomemben vir beljakovin ter vitaminov skupine B. Če imate težave z napihnjenosjo, se skušajte odreči kruhu in pojejte raje kos mesa več.
Če ste bolj mediteranski tip, skušajte na žaru speči več vrt rib, predvsem pa ne pozabite na zelenjavo. Poslužite se paradižnikove, kumarične solate ali bogate mešane solate, ki bo ob vročih dneh prava osvežitev.
Veste, kaj je skrivnost odličnih sarajevskih čevapčičev?
Kako jesti zdravo na pikniku? Dodatnim kalorijam se izognite z začimbami
Začimbe so zelo praktičen odgovor na to, kako dodati svoji hrani okus brez dodatnih kalorij. Za mesojedce poskrbite s predhodno marinado, ki bo poskrbela za odličen okus pripravljenega mesa, začimbe pa so nepogrešljive tudi pri ribah. Poleg tega so nekatere izmed njih blagodejne tudi za zdravje, med katerimi sta zagotovo cimet in kurkuma.
Pečena zelenjava
Je skoraj nujna za vegetarijance, za vse ostale pa odlična priloga k mesnim jedem iz žara. Prija tako topla kot hladna, izbiramo pa lahko med bučkami, jajčevci, paradižnikom, čebulo, papriko ali ostalo zelenjavo. Pomembno je le to, da jo narežete tik preden jo spečete. Najbolje bo, da jo popečete s kančkom olivnega olja in posolite, saj se tako najlažje izognete dodatnim maščobam. Bogat vir vitamina D so tudi gobice.
Kaj pravite na tale recept: Melancani na žaru s paradižnikom in feta sirom?
Krompir
Res je, da je krompir, kakršnega dobimo v restavracijah, ponavadi daleč od zdrave prehrane, vendar pa si lahko sami pripravite precej bolj zdrav obrok, če pazite na njegove sestavine. Krompir ima veliko vlaknin in kalija, pečen, pire ali kuhan krompir pa je odlična priloga k žaru, če le ne vsebuje preveč maščob.
Kruh
Kruh je vedno najbolj primerna osnova za piknik prigrizke, pa naj gre za sveže žemljice ali francoske bagetke, ki jih lahko napolnite z zanimivimi kombinacijami hladnega piščanca, purana, pečene šunke, kuhanih jajc, oliv ali majoneze. Lahko pa ga ponudite zgolj kot prilogo k mesnim ali ribjim jedem. Izberite predvsem tistega iz polnozrnate moke.
Ni boljšega kot so domače lepinje!
Siri
Kako jesti zdravo na pikniku? Siri so zelo praktična in predvsem zdrava hrana za na piknik, ne glede na to, ali gre za trde ali mehke sire; slednji pa so lahko tudi dobra osnova za razne omakice, v katere namakate sveže narezano zelenjavo.
Sadje
Piknik zaključite s pripravljenim svežim sadjem, ki ga lahko shranite v plastičnih posodicah, kot so recimo jagode, grozdje, češnje ali jabolka. Piknik košarico lahko napolnite tudi s sadnimi solatami ali suhim sadjem kot so suhe fige, marelice, slive in jim dodajte še malo lešnikov, mandljev, orehov ali drugih oreščkov. Te bodo odličen in predvsem zdrav prigrizek ob krajših napadih lakote.