Prednosti brezkofeinske kave
Z razliko od prave kave, ki vsebuje naravno poživilo kofein, ki pospeši srčni utrip in metabolizem ter prebudi telo, pa brezkofeinska kava ne učinkuje tako, da bi delovala poživljajoče. V čem je torej smisel, da nekateri vendarle posegajo po njej?
Okus brezkofeinske kave je skorajda enak kot okus kave s kofeinom, zato je zadovoljiv nadomestek za tiste, ki želijo le okus, ne pa tudi poživljajočih učinkov kofeina. Nekatere študije pa so pokazale tudi, da brezkofeinska kava lahko zniža tveganje za sladkorno bolezen.
Brezkofeinska kava ni brez kofeina!
Morda boš presenečena, vendar pa tudi brezkofeinska kava vsebuje kofein, čeprav v precej manjših količinah. Da si določena znamka kave lahko prisluži oznako brezkofeinska kava, pa ne sme vsebovati več kot 2,5 odstotka kofeina. Brezkofeinsko kavo sicer pridobivajo s posebnimi postopki, ki jih ponovijo tudi po desetkrat in več ter pri katerih iz nepraženih kavnih semen odstranijo okoli 98 odstotkov kofeina.
V eni skodelici brezkofeinske kave je le okoli 2-4 miligramov kofeina, medtem ko ima skodelica navadne kave kar med 40-180 miligramov kofeina, odvisno od vrste kave. Skodelica Arabice ima tako 80-130 miligramov kofeina, Robusta vsebuje 140-200 miligramov, instantna kava le 65-90 miligramov itd.
Brezkofeinska kava nevarna za zdravje?
Čeprav so številni zdravniki vrsto let poudarjali, da brezkofeinska kava lahko varuje srce, pa je študija Piedmont-Mercer Centra za zdravje in učenje iz leta 2005 dokazala drugače.
Pri tistih testirancih, ki so popili od tri do šest skodelic brezkofeinske kave na dan, se je namreč za 18 odstotkov zvišal nivo nenasičenih maščobnih kislin in za 8 odstotkov nivo nekaterih škodljivih beljakovin, oboje pa je povezano s srčnimi obolenji. Znanstveniki pa so presenečeno ugotovili tudi, da se je pri teh testirancih, v primerjavi s tistimi, ki so pili kofeinsko kavo, in tistimi, ki niso pili kave, zvišal tudi nivo priporočljivega holesterola, ki varuje srce.
Kasnejše študije, npr. raziskave Ameriškega nacionalnega inštituta za zdravje in Univerze na Floridi, so se prav tako dokopale do zaskrbljujočih spoznanj. Odkrile so celo, da kemikalije, ki se uporabljajo pri procesu odstranjevanja kofeina iz kave, lahko poškodujejo notranje organe. Rezultati so pokazali tudi, da obe kavi, tako tista s kofeinom kot brez, v večjih količinah lahko vplivata na krhanje kosti in s tem povečata možnost za nastanek osteoporoze.