“Ključni krivci za slabo voljo so tako jedi, ki vsebujejo ali preveč sladkorja ali pa preveč škrobnih, rafiniranih ogljikovih hidratov,” je za HuffPost povedala britanska nutricionistka Claudia Smith. “Če jeste preveč takih živil oziroma take hrane, to pripelje do hite rasti in spet strmega padca sladkorja v krvi, kaj vodi do simptomov kot so slabo razpoloženje, razdraženost, tesnobnost, utrujenost, težave s koncentracijo in z ostrino misli,” še dodaja.
Zakaj nas hrana za dušo na koncu naredi razdražene?
Običajno hrana za dušo kot so piškoti ali pomfri aktivirajo določene sprejemnike za nagajevanje v možganih, zaradi katerih smo navdušeni, se nečesa veselimo, ko to hrano zaužijemo to sproži val dopamina, ki pripelje do zadovoljstva, toda to zadovoljstvo tudi hitro spet pade.
“Čustveno hranjenje je ciklično, kar pomeni da slabo razpoloženje vodi do tega, da zaužijemo hrano za dušo, ki svigne raven sladkorja v krvi, spodbudi dopamin, toda potem ta sladkor spet pade in začnemo se počutiti krive in slabe volje. Tak cikel pripelje do tega, da smo spet manj zadovoljni, imamo slabo vest, nas je sram in obžalujemo,” za HuffPost povedal britanski psiholog Lee Chambers. In kar je še huje, hrana za dušo nas vodi v prenajedanje: “Skozi čas uživanje velikih količin take hrane pripelje do zmanjšane občutljivosti sprejemnikov za nagrajevanje v možganih in na koncu boste jedli več in več take hrane, da bi občutili enak učinek zadovoljstva.”
Torej katera hrana ali pijača za dušo v resnici pripelje do tega, da smo še slabše volje? Tukaj je 8 primerov takih živil!
1. Alkohol
Majhne količine alkohola niso sporne, in lahko izboljšajo razpoloženje. Toda redno ali celo prekomerno uživanje alkohola stvari precej poslabša – in ne govorimo le o mačku naslednji dan.
2. Gazirane pijače
Gazirane sladke pijače običajno vsebujejo enostavne sladkorje, ki jih telo hitro predela, kar vodi v silovit skok razpoloženja in potem prav tako strm padec. Problem dietnih verzijah takih pijač pa je v tem, da namesto sladkorja uporabijo sladila kot je aspartam in tega pogosto povezujejo s tesnobnostjo in depresijo. Celo študija iz leta 2014 je pokazala povezavo med sladkimi pijačami in depresijo pri starejših odraslih. Zato sta voda in čaj veliko boljša izbira.
3. Kofein
Strokovnjaki priporočajo, da omejimo uživanje čajev in kave s kofeinom in mogoče tisto dodatno skodelico kave po kosilu nadomestimo z brezkofeinsko. Napitki s kofeinom kot je kava povzročijo, da možgani sprostijo dopamin in serotonin, kar je v majhnih količinah sicer neproblematično, toda prevelika količina lahko vodi v razdraženost in tesnobnost. In kaj je preveč kofeina na dan? Strokovnjaki priporočajo maksimalno štiri skodelice kave na dan.
4. Pecivo
Piškoti in torte so polni sestavin, ki poslabšajo razpoloženje, kot je sladkor, saj se ta hitro razgradi v glukozo, ta pa sproži strmo rast in še bolj strm padec sladkorja v krvi. Dobra novica je, da če zmanjšamo uživane peciva, se lahko izognemo tem skokovitim skokom in padcem. Zato skušajmo izogniti uživanju sladkorja in se čim bolj odpovejmo tortam, piškotom in sladkim napitkom za nekaj dni, in opazujmo, kako se počutimo. Pozitivni učinki lahko občutimo že po nekaj dneh.
5. Pomfri
Že res da je slasten in da nas začasno spravi v boljšo voljo, toda pomfri je poln nasičenih maščob, rafiniranih oglikovih hidratov in prekomene soli. In to troje je recept za skoke in padce energije, ki vodijo v slabo voljo in izčrpanost.
Kompleksni ogljikovi hidrati, ki se počasi predelujejo, kot recimo rjavi riž in kvinoja, dvigujejo raven krvnega sladkorja veliko počasneje, kar pomaga možganom, da dobivajo bolj konsistenten dotok goriva za boljše delovanje.
6. Predelana hrana
Naj bo to čips, zamrznjena pica ali druga zamznjena hrana, ki je že pripravljena vnaprej, vse to vodi v slabo voljo. Ta živila namreč vsebujejo ogromne količine rafinianega sladkorja, nasičenih maščob in konzervansov. Kombinacija vsega tega pa povzroči strmoglavljenje energije, ki ji sledi utrujenost in demotiviranost. Kar pa ne pomeni, da bi jih morali popolnoma nehati uživati. Če večinma uživate zdravo hrano, sem pa tja pa si privoščite kakšen tak prigrizek, to ni nič narobe.
7. Pekovsko pecivo – štručke
Že res da so slastni, a taka hrana bogate z ogljikovimi hidrati vodi do tega, da se počutimo težke, napihnjene in preprosto neprijetno – torej vodi v slabo voljo. To pa zato, ker je pekovsko pecivo iz bele moke običajno polno enostavnih ogljikovih hidratov, ki so skoraj brez hranljive vrednosti. Vse kar se zgodi je spet rast in padec ravni sladkorja v krvi. Zato raje posežimo po žemljicah iz polnozrnate moke.
8. Pakirano meso iz delikatese
Beljakovine so ključne za zdravo, srečno prehrano, toda nekatere beljakovine so pri tem bolj učinkovite kot druge. Pakirano meso iz delikatese je običajno polno konzervansov in dodatkov, ki nam pijejo energijo in nas vodijo v slabo voljo in napihnjenost. Zato raje posezite po nepredelanih enostavnih beljakovinah kot so pusto meso, peutnina, ribe, jajca, stročnice. Ta živila bogata z dobimi beljakovinami v resnici celo izboljšajo razpoloženje, tako boste bolj srečni, siti in z več energije. Beljakovine v vsakem obroku pomagajo uravnotežiti odziv telesa na sladkorje.