Danes sem kuhala pri mami. Kuhanje divje hrane za družino je vedno poseben izziv, saj je treba ustreči vsem različnim okusom. Še dobro, da imam v družini same biologe (čisto zares) in me podpirajo pri mojih podvigih. Na jedilniku je bil piščanec z marjeticami (ja, recept pride v četrtkovih novičkah, prijavi se na moji spletni strani).
Na srečo se je vse dobro izšlo, piščanec z marjeticami je odlično uspel in vsi smo bili zadovoljno siti. Potem pa me je sestra vprašala, zakaj bi sploh jedli marjetice – ali običajna zelenjava ni dovolj dobra? Vprašanje je preprosto, pa vendar sem morala kar pošteno razmisliti, kakšne so prednosti marjetic pred špinačo.
10 razlogov za uživanje divje zelenjave:
- Divja zelenjava je zastonj in je zato zdravilna za družinski proračun.
- Divja zelenjava ima odličen okus, sploh če jo pravilno pripraviš.
- Divje zelenjave ni treba gojiti, saj raste kar sama. Ponavadi jo poberem kar mimogrede, na sprehodu. Ali pa pogledam malo po gredah med »pravo« zelenjavo in stlačim v lonec kaj, kar bi sicer končalo na kompostu.
- Ker divja zelenjava raste sama od sebe, ni polna insekticidov (ki so nevrotoksini), herbicidov in drugih ubijalcev življenja.
- Divjo zelenjavo lahko nabiram skoraj vse leto – od prvih zvončkov do kostanja. Da ne bo pomote – zvončki seveda niso užitni. So pa znanilci prve divje zelenjave.
- Ko jem divjo zelenjavo, sem zares sita. To ni tisti občutek prenajedenosti in napihnjenosti, ampak dejansko občutek, da mi nič ne manjka. Pa še po sladkarijah sploh nimam nobene želje.
- Če naberem preveč divje zelenjave in je ne uspemo vse pojesti, jo brez slabe vesti nesem na kompost. To dejanje ne šteje med metanje hrane v smeti.
- Nekatera divja zelenjava ima tudi zdravilne učinke.
- Nabiranje divje zelenjave je zame odličen izgovor, da se odpravim ven v naravo. Pravzaprav nabiranje spremenimo kar v družinsko aktivnost.
- Z nabiranjem divje zelenjave prispevamo k nizkim izpustom CO2, saj ni bila gojena na drugem koncu sveta, ni je bilo treba gojiti v rastlinjaku, niti gnojiti in zalivati.
Takšna je ta reč z mojo sestro, vedno postavlja pomembna vprašanja, o katerih sicer sploh ne bi razmišljala. Zdaj pa dovolj filozofije. Ravno sem našla 10 razlogov, da se spravim iz hiše in naberem večerjo!
Pravzaprav pri zeliščih velja enak princip kot pri gobah – nabiraj samo tisto, kar dobro poznaš. Še sreča, da biologi poznamo veliko rastlin. Če hočeš kakšno v živo spoznati tudi ti, spremljaj aktualne dogodke na moji spletni strani in se mi kdaj pridruži.