Senzitivnost dojenčkov
Dojenček se nezavedno ves čas odziva na mater. Zaznava njen mišični tonus, bitje srca, obrazne izraze, ton glasu in še mnoge druge stvari. Večino od tega zaznava že v trebuhu, ko pa pride na svet, se njegov senzorični sistem razširi še na zunanje okolje. Dojenčka zato včasih premočni dražljaji iz okolja vznemirijo. V takšnih primerih potrebuje mamo, varen objekt navezanosti, ki dojenčka zna pomiriti.
Umirjenost matere pomirja dojenčka
Ker se dojenček odziva na mater, je pomembno, da je mati stabilna in čustveno uravnovešena. Njen mišični tonus naj bo v mejah normale, kar je odraz njenega pomirjenega živčnega sistema. To lahko dosega s pravilnimi tehnikami dihanja, s sproščanjem, primerno mero aktivnosti in z zrelim ter intimnim čustvenim odnosom s partnerjem. Naloga partnerja je, da materi stoji ob strani, ji omogoča intimne pogovore in čustveno varnost.
Kaj še pomirja dojenčka?
Pomirja ga tudi dojenje, nižji ton glasu ali umirjena, nežna glasba. Tudi v času nosečnosti je priporočljivo, da je bodoča mati umirjena. To prav tako dosega z nižjim tonom glasu, ko govori, z raztezanjem v prijetnem okolju, zehanjem, pretegovanjem, poslušanjem sproščujoče glasbe ali morda z umetniškim ustvarjanjem, branjem ali podobno. Prav tako v času nosečnosti blagodejno na dojenčka vplivajo lahkotni sprehodi v naravi in umirjeno dihanje, kar je priporočljivo tudi po porodu. Vsaka mati sama zase najbolje ve, kaj jo pomirja, osrečuje in pri njej sproža prijetne občutke. Če tega še ni odkrila, pa naj se poglobi vase in v svoje občutke. Pogosto pomaga, če se spomnimo, kaj nas je pomirjalo kot otroke in nas popeljalo v »flow« stanje, kaj smo takrat radi počeli in skozi leta morda opustili.
Ohranjanje dojenčka na primerni ravni vzburjenosti
Za dojenčke je pomembno, da jih znamo pomiriti, prav tako pa je pomembno, da od matere in iz okolja prejemajo zadostno količino dražljajev. Mati s svojo mimiko obraza veliko pove otroku in z njim verbalno ter neverbalno ves čas komunicira. Njen nasmeh otroka aktivira in pomembno je, da se ves čas odziva nanj. Če se mati ne odziva primerno, kar se lahko dogaja, če je depresivna, anksiozna, obupana, ima nizko samospoštovanje ali druge psihične težave, to lahko negativno vpliva na razvoj dojenčka. Če dojenček ne prejema empatičnega odziva, lahko doživlja velik stres. Njegovo telo izloča preveliko količino kortizola, kar se dogaja ob stresu in to lahko negativno vpliva na dojenčkov psihični, mentalni in telesni razvoj. Pomembno je torej, da je mati zdrava, tako čustveno, mentalno kot telesno, saj le tako lahko nudi otroku varno zatočišče za razvoj.
Telesne spremembe matere po porodu
Ko mati rodi otroka, je to zanjo in za njeno telo šok, saj gre za neke vrste telesno izgubo. Njena telesna shema se spremeni, zato lahko nekatere mlade mamice doživljajo obdobje po porodu kot psihično zahtevno. Pomembno je, da mati po porodu telesno izgubo otroka nadomesti s telesno kontrolo. Telesno kontrolo lahko doseže skozi različne vadbe in telesne discipline, npr. z jogo, nežnim plesom, tai chijem, plavanjem, sprehodi, z meditacijo, masažo, itd.
Skrb za otroka in skrb zase!
Naj zaključim z mislijo, da je, kakorkoli pogledamo, vselej pomembno, da vsaka mati v prvi vrsti poskrbi za svoje dobro počutje in uravnovešenost. Le tako, se bo lahko primerno uglasila z otrokom, doživljala materinstvo kot blagoslov in uživala vsak trenutek svoje nosečnosti ter življenja z dojenčkom. Za družinsko, osebnostno in življenjsko srečo je potrebno marsikaj. Pa vendarle se vselej vse prične z nami samimi. Samo na sebe lahko resnično vplivamo in le sebe lahko resnično spreminjamo. Vse okoli nas, se bo le prilagodilo naši vibraciji, tudi naš dojenček, otrok ali partner.
Ano Jurenec, avtorico tega članka, diplomirano psihologinjo in plesalko lahko kontaktirate na e-mail ana.jurenec@gmail.com, fb strani Ana Jurenec ali studio Eviana in po tel.št. 031/258-109. Preko pogovora vam pomaga pri vaši osebnostni rasti ter vas usmerja na življenjski poti ali pa vas preko giba in plesa vodi h globljemu zavedanju sebe, svojega telesa in duševnosti.