»Nekaj manj kot 20 minut zmerne vadbe trikrat tedensko, v času nosečnosti lahko poveča otrokov razvoj možganov«, so mnenja raziskovalci Univerze v Montrealu in strokovnjaki otroške CHU Sainte-Justine bolnišnice.
Fizična aktivnost v različnih obdobjih življenja (od rojstva do obdobja starosti) je med seboj tesno povezana in pomembno je, da se tega zavedajo že starši svojih novorojenčkov.
BREZ REDNE VADBENE AKTIVNOSTI PAČ NE GRE – » ljudje smo bitja, ustvarjena za gibanje«
Redna vadba in masaža dojenčka od rojstva dalje spodbuja njegovo zdravje in počutje, pri tem pa mu omogoča optimalne pogoje za razvoj njegovih gibalnih sposobnosti. Za dojenčkov optimalni razvoj pa ni potreben le fizični razvoj, temveč tudi kognitivni, kajti ta ima v prvem letu dojenčkovega življenja največji razvojni potencial. Z različnimi vadbenimi aktivnostmi in programi, ki so namenjeni prav vadbam za dojenčke, lahko aktivirate in spodbujate obe področji hkrati, pri tem pa na zabaven način gradite trdnejšo vez z dojenčkom.
KDAJ?
Najprimernejši čas za razvoj dojenčkovega mišičnega tonusa je prav v obdobju prvega leta starosti. V kasnejšem obdobju je to seveda težje, če ne celo nemogoče.
STREMITE K ZADOSTNEMU GIBANJU!
Fit Malčkova vadba za dojenčka pripomore k izgradnji mišic, izboljšanju koordinacije, krepitvi imunskega sistema, predvsem pa zmožnosti za aktivacijo uma in zavedanju samega sebe.
Pomanjkanje mišične strukture, zaradi pomanjkanja vadbe pri dojenčku lahko pripelje do nepravilnega razvoja gibalnih vzorcev, ki dolgoročno onemogočajo njegovo potrebno koordinacijo in pravilno delovanje sklepov.
NE POZABITE!
Dojenčki se hitro navadijo na rutino, zato je čas prvih tednov po porodu najprimernejši čas za pričetek obiskovanja vadb za dojenčke.
DOLGOROČNE KORISTI VADBE ZA DOJENČKA ZA ZDRAVJE OTROKA V PRIHODNOSTI
- Boljša telesna pripravljenost in zmanjšanje nagnjenosti k debelosti (redna fizična aktivnost, ne le vpliva na boljše počutje, temveč krepi celostno telo in temu primerno uravnava težo otroka, še posebej v obdobju odraščanja)
- Izboljšanje kognitivnega delovanja (vedno več je študij, ki redno vadbeno aktivnost pri otroku povezujejo s pozitivnim delovanjem uma)
- Otrokova samozavest (dobra samopodoba) in kasnejša neodvisnost
- Večji občutek varnosti (v okolju, v družbi vrstnikov)
- Občutek za uravnavanje razpoloženja in sproščanja (prilagajanje različnim situacijam v okolju)
In za konec še: Gibanje je ključ do zdravega telesa in vsekakor pripomore k veselju v družini in harmoniji v medsebojnih odnosih. Saj veste kaj pravijo »Zdravi otroci – Zadovoljni starši«