Pogosto se nezavedno že v prvih nekaj sekundah odločimo, ali nam je oseba všeč ali ne. Kako pa ugotovimo, ali imamo nekoga radi? Ali so to oblačila, glas ali gibanje osebe? Čeprav imajo vsi ti dejavniki ključno vlogo pri tem, ali se nam intuitivno zdijo drugi prijetni ali ne, obstaja en še pomembnejši vidik.
Radi imamo ljudi, ki so nam podobni
Najpomembnejši vidik, ki ga nezavedno upoštevamo, ko se spoznavamo, je podobnost z nasprotnikom. Skupni interesi ali skupne preference vodijo do točk naklonjenosti. To so sedaj potrdili raziskovalci na Univerzi Ruhr Bochum. Raziskovalna skupina pod vodstvom Hansa Alvesa, profesorja socialne kognicije, je izvedla spletne ankete, v katerih so udeleženci navedli svoja stališča, všečnosti in nevšečnosti. Vprašali so jih o njihovih najljubših knjigah, najljubši hrani in najljubših popotniških destinacijah. Nekatera vprašanja so bila splošna, druga pa so se nanašala na zelo specifične preference, kot so posebni hobiji.
Glede na študijo ta lastnost prinaša veliko simpatije
Nadalje so si morali udeleženci v študiji predstavljati, da srečajo nekoga, ki ima popolnoma enake preference. Izkazalo se je, da enake preference povzročijo več simpatije, zlasti ko gre za redke skupne interese. Ko druga oseba deli naše izjemne preference, se pojavi močan občutek povezanosti.
“Ko srečamo nekoga, ki deli naš odnos do stvari, to zadovolji tudi našo potrebo po potrditvi,” pojasnjuje psiholog. To še posebej velja, kadar je naša preferenca ali naklonjenost do nečesa zelo redka. Na primer, če druga oseba deli ljubezen do iste malo znane skupine ali nišnega avtorja znanstvene fantastike, čutimo neposredno povezavo z njo in verjetno nam je zato takoj všeč.”
Pozitivni ljudje so bolj všečni kot negativni
Raziskovalci so tudi ugotovili, da skupna pozitivna čustva in mnenja ustvarjajo močnejšo naklonjenost kot skupna nevšečnost. Intuitivno imamo bolj radi ljudi, ki nekaj komentirajo pozitivno, kot negativne ljudi.
Kaj se lahko naučimo iz ugotovitev?
Privlačijo nas ljudje, ki imajo podobne interese in so jim všeč podobne stvari kot nam. Ni nujno, da se drugi strinjajo z nami v vseh vidikih, vendar obstaja posebna vez, ko najdemo nekoga, ki deli naše redkejše preference.