Smatramo se za moderno in razvito družbo, toda za zidovi, skrito pred očmi, je slika popolnoma drugačna. V zadnjem času se na delavnice in individualne pogovore javljajo osebe, ki so pod hudimi pritiski nasilja. Oseba, s katero živijo, se nad njimi izživlja na takšen ali drugačen način. Niso pa vedno med sabo nasilni samo partnerji, ampak je na žalost vse bolj pogosto nasilen tudi odnos med starši in otroci.
Izvajanje nasilja nad drugimi, je odraz popačene samopodobe
Pogosto je nasilje odraz vzgoje v našem otroštvu in ta vzorec prenašamo naprej. Lahko je tudi odraz našega občutka nemoči zaradi (ne)zaposlitve, napredovanja, materialnih dobrin, tekmovanja itd. Ker taka oseba ni sposobna soočenja z nastalo situacijo in kreativnega razmišljanja, se začne izživljati nad svojimi najbližjimi – družino in svojci. Takrat se počuti močno in varno.
Naštela bom le nekaj oblik direktnega in prikritega nasilja:
– pretepanje partnerja ali otrok;
– spolno nasilje;
– gospodovalnost in zahtevano spoštovanje;
– ustvarjanje napetega vzdušja in finančna odvisnost ostalih;
– postavljanje ciljev svojim otrokom: kaj morajo doseči v izobrazbi, kakšnega partnerja lahko pripeljejo domov, koliko morajo materialno doseči, kaj morajo trenirati itd.
Oblik je še veliko več, toda moj namen tega pisanja je, zakaj oseba to nasilje prenaša in ne ukrepa.
Primer nasilja v družini:
V moji praksi srečujem veliko primerov. Opisala vam bom na kratko enega. Gospa je visoko izobražena in ima tri otroke. Že dolga leta živi s partnerjem. V otroštvu je živela v na zunaj idealni družini, toda njeni starši so spali v ločenih spalnicah in mati je bila prikrit alkoholik. Staši so bili poslovno zelo uspešni, vendar oče ni hotel pomagati materi, zaradi javne sramote. Kaj si bodo drugi mislili, če se izve, da v družini nekaj ne štima?
Ko je zanosila, se je seveda morala poročiti, kmalu se je izkazalo, da je njen partner alkoholik. Po številnih poizkusih, da se to spremeni, jo je začel pretepati tudi pred otroci. Želela je oditi, toda vsakič jo je s čustvenim izsiljevanjem, da ji bo vzel otroke, prepričal v nasprotno. Leta so minevala in stanje se je poslabševalo. Z njim ni želela imeti spolnih odnosov, toda vedno znova jo je v to fizično prisilil.
Medtem ji je umrla tudi mati, oče se je še bolj čustveno ogradil. Tašča je podpirala početje svojega sina. Vsakič, ko je poslušala poiskati pomoč med svojci, so jo prepričali, da ona dela nekaj narobe in da ne zna ravnati z njim. Vsi so se čustveno oddaljili in jo pustili samo. Z leti so otroci zrasli v najstnike, želela si je njihove podpore, toda obrnili so ji hrbet. Gospa je zbolela za zelo hudo obliko depresije in obsesivne motnje.
Zakaj ne ukrepamo?
Pri najinem prvem razgovoru sva odkrivali njene miselne vzorce in prepričanja o sebi, da vztraja v takšnem odnosu. Ugotovili sva, da ima naslednje vzorce:
– zamera materi, da je umrla
– strah pred obsojanjem očeta
– strah pred samoto
– strah pred prevzemanjem odgovornosti za svoje življenje
– prepričanje, da ničesar ne stori prav
– prepričanje, da se ne da nič spremeniti
– ujetost in nemoč
Bolezen se je pojavila kot avtoagresija in oblika kaznovanja sebe in drugih. To je bil klic na pomoč. Situacija v družini se je spremenila le toliko, da ni več fizičnega nasilja. Prisotno pa je še vedno psihično nasilje. Na vprašanje, ali se res želi pozdraviti, je bil odgovor NE. Seveda, saj se je s svojo boleznijo nekako zaščitila pred preteklimi oblikami nasilja in s tem kaznuje svojega partnerja, da jo vidi, kako trpi. Z metodo Theta Heling sva postopno začeli čistiti in menjati njena prepričanja ter misli vsiljivke. Predvsem pa je bilo odločilno to, da se je gospa odločila, da si želi ozdraveti in se njeno stanje izboljšuje.
Strah pred spremembo
Žal pa v praksi srečujem osebe, ki jim Theta Healing ne pomaga. Raziskovala sem zakaj in vedno je odgovor isti. Oseba si ne želi ozdraveti in vztrajno ostaja v istih energijah, ker je tega navajena in ji je to kot otrok, ki ga neguje. Strah jo je pred tem, kaj bo potem, če se pozdravi. Nastane praznina, zato je potrebno postaviti novi cilj. Priporočam vam, da se zamislite nad svojimi strahovi ob spremembah. Bodite zvesti sebi in ne dovolite, da vas nekdo izsiljuje.
AVTORICA ČLANKA: Edita Tomič – Grafologinja in praktik Theta Healinga