Najprej pomisli na svoj zadnji nastop
Preden se sploh lotite branja članka, za trenutek pomislite na svoj zadnji javni nastop … Ali se sploh zavedate občinstva, ki sedi pred vami in čaka, da jim poveste kaj zanimivega? Ali jih zares vidite, ali gledate v uro, ki visi zadaj na steni? Če jih vidite, ali lahko vidite tudi njihov odziv na vaš nastop? Brskajo po telefonih, poskušajo spati, klepetajo ali vas pozorno poslušajo in si delajo zapiske?
Največji problem slabih in prestrašenih govorcev je pomanjkanje očesnega stika z občinstvom
Dokler ga ne boste vzpostavili, vas nastopanje ne bo veselilo. Vaši nastopi so namenjeni temu, da opravite dolžnost, ne da bi zares navdušili občinstvo. Šele, ko boste prvič začutili pozitiven odziv občinstva, bo občutek tesnobe nadomestilo pravo veselje nad nastopanjem.
Ste mogoče eden izmed tistih, ki si pri vsakem nastopanju najde očesno »oporo« kot je ura na zadnji steni, Powerpoint prezentacija ali določeni ljudje v občinstvu? To pomeni, da zanemarjate večji del občinstva, zato se bodo hitro začeli dologočasiti. Prezentacije na splošno predstavljajo veliko skušnjavo za govorca, saj se nam hitro zgodi, da se začnemo pogovarjati s platnom in občinstvu kažemo hrbet, saj se tako počutimo varneje. Varnost nam zagotavlja tudi očesni stik s prijatelji v občinstvu, velikokrat pa nas zavedejo tudi avtoritete – naši ocenjevalci, direktorji, predsedniki in druge pomembne osebnosti, ki poslušajo naš govor in ga bodo verjetno ocenjevale oz. se odločale na podlagi slišanega. Z osredotočanjem na platno, določene osebe in druge zunanje dejavnike se vse bolj oddaljujemo od poslušalcev, kar začutijo in prenehajo podrobneje spremljati naš govor, ker izgubljajo občutek, da je namenjen ravno njim.
Kako osvojiti občinstvo?
Ampak ni razloga za obup – z vsakim nastopom lahko napredujete, saj to ni nekaj prirojenega, temveč se vse da naučiti. Začnite svoje poslušalce gledati naravnost v oči, da bodo imeli občutek, da govorite ravno njim. Pri vsakem poslušalcu se zaustavite le za trenutek, da ne boste izpadli preveč vsiljivi. Tako počasi v naključnem vrstnem redu (če boste šli po vrsti bo to zelo očitno in deluje preveč izumetničeno) krožite po dvorani in poskusite zajeti čimveč poslušalcev. Pozabite na stara pravila, da poslušalce gledamo nekaj centimetrov nad glavo, saj to ne drži. Če se vam zdi pretežko, začnite najprej z opazovanjem prve vrste poslušalcev v dvorani in kasneje svoj pogled razširite še na druge. Vadite lahko na pravih nastopih ali na tečajih, kjer se lahko sproščeno posvetite poslušalcem v skupini, saj bi se vsi radi naučili te veščine. Sčasoma boste osvojili celo dvorano, poslušalci se ne bodo dolgočasili med vašim govorom, vi pa boste oder zapustili napolnjeni z energijo.
Nina Simić, avtorica članka, lahko postane tvoja osebna trenerka za javno nastopanje, obiščeš pa lahko tudi njene odlične delavnice. Pokliči jo na 051 392-336 ali ji piši na nina.simic@gmail.com.