Raziskava je razlikovala prazne in globoke pogovore
V raziskavi, ki so jo izvedli na Oddelku za psihologijo Univerze v Arizoni, ZDA, so želeli dokazati, ali se srečni in nesrečni ljudje razlikujejo tudi po tipih pogovorov, v katerih sodelujejo. Znanstveniki so zbrali nekaj deset prostovoljcev, ki so štiri dni nosili audio snemalne naprave, pred tem pa so izpolnili vprašalnike, s katerimi so psihologi sklepali o njihovi osebnosti, obnašanju in življenjski naravnanosti. Vse njihove pogovore – s prijatelji, znanci, sodelavci – v štirih dneh so psihologi analizirali in razdelili v dve skupini – trivialni pogovori (prazni, trač pogovori, nesmiselna čvekanja) in pogovori z globljim smislom.
Zaradi trač pogovorov lahko postanete bolj depresivni
Rezultati raziskave so pokazali, da so ljudje, ki so se več pogovarjali, bolj srečni, vendar je na to vplivala kakovost pogovora – srečni udeleženci so se dvakrat več pogovarjali o pomembnih življenjskih vsebinah, za razliko od ostalih, ki so čvekali bolj zaradi čvekanja samega in so se izkazali za bolj nesrečne in depresivne. Najbolj srečni udeleženci raziskave so preživeli 25% manj časa v samoti in 70% več časa v pogovoru kot najbolj nesrečni prostovoljci. Matthias Mehl, asistent na Oddelku za psihologijo Univerze v Arizoni in vodja raziskave, je iz rezultatov raziskave zaključil: “Izsledki raziskave kažejo, da je bolj srečna tista oseba, ki je družabna in sodeluje v pomensko globljih pogovorih, od tiste osebe, ki je samotar in vodi prazne pogovore.” Iz tega znanstveniki sklepajo, da ljudje lahko postanejo bolj srečni in zadovoljni, če pogosteje sodelujejo v pomensko bogatih pogovorih in se redkeje spuščajo v prazne, trač pogovore. Obširni rezultati in sklepi raziskave so bili objavljeni v reviji Psychological Science.
Če nič drugega, nesrečneži vam bodo s svojimi nesmiselnimi trač pogovori posredovali vsaj novice iz soseščine ali novice o vremenu, kar zna biti zelo koristno.