Ali vas dan pred nastopom obhajajo črne misli podobne naslednjim – Pozabila bom besedilo. Začeli se mi bodo smejati med govorom. Odpovedal mi bo računalnik s predstavitvijo. Ne bom znala odgovoriti na postavljena vprašanja. Roke se mi bodo potile. Tresel se mi bo glas. – pa še kakšna bi se našla.
Morebitne napake opaziš samo ti
Pogosto naštete negativne izkušnje, še najbolj opazimo mi sami, poslušalci pa jih niti ne opazijo oziroma se jim ne zdijo moteče. Ko izgubite rdečo nit govora, lahko vedno nadaljujete naprej s tistim, kar vam najprej pade na pamet in naknadno dodate še kaj iz izgubljenega sklopa besed – konec koncev samo vi veste, kako si v vašem govoru stvari »pravilno« sledijo. S kvalitetnimi odgovori na vprašanja lahko svoj govor podkrepite, z vsakim slabim pa lahko izgubite že pridobljeno avtoriteto. Potne roke opazite samo vi, tresoč glas pa je prav tako najbolj dramatičen za vas, če pa bi vprašali poslušalce, ga niso niti zaznali. Dobra stran je, da ponavadi izgine hitro po začetku nastopa, ko se nekoliko sprostimo v naši novi vlogi govorca.
Kako se izgoniti negativnim mislim pred javnim nastopom?
Seveda ni izključeno, da se vam kaj od naštetega ne bo res zgodilo, vendar pa se vam na to ni treba osredotočati že v naprej. Kako se temu lahko izognete?
Izberite si eno pozitivno misel, ki jo lahko ponavljate vse do nastopa, vsakič ko vas zgrabi panika – »To bo moj najboljši nastop!« »Obvladam zadevo!«»Poznam tematiko in vprašanja, ne bodo me zmedla!«
– sami veste, katerega dela nastopa vas je najbolj strah in temu prilagodite svojo mantro.
Kaj lahko storiš, da zmanjšaš možnost napak na javnem nastopu?
Kljub pozitivni naravnanosti, ki je ključ do uspešnega nastopa, pa vseeno preverite še zadeve, na katere lahko pred nastopom vplivate. Predvsem si zagotovite več kopij vaše prezentacije na USB ključku ter elektronski pošti in se pozanimajte, ali potrebujete lasten računalnik ali jo boste lahko predvajali s pripravljene naprave. Ponovno preberite gradivo in si naredite smiselne zapiske, ki jih boste lahko hitro preleteli, če slučajno izgubite rdečo nit govora. V nobenem primeru ne vzemite s seboj celega elaborata po katerem boste iskali točno določen stavek, ko se izgubite sredi govora. Ponovite govor še pred ogledalom, pri čemer se poskušajte v mislih vživeti v prostor, kjer boste nastopali. Da si boste celotno situacijo bolje predstavljali, je najbolje, da si pred zares pomembnimi govori predhodno ogledate prostor. Že prejšnji dan si pripravite primerna oblačila in že ste pripravljeni na samozavesten in uspešen nastop, o katerem se bo še dolgo govorilo (v pozitivnem smislu seveda).
Nina Simić, avtorica članka, lahko postane tvoja osebna trenerka za javno nastopanje, obiščeš pa lahko tudi njene odlične delavnice. Pokliči jo na 051 392-336.