Vsi se pripravljamo na govor – kaj pa telesna govorica?
Tisti malo bolje obveščeni verjetno že dobro poznate popularno pravilo Alberta Melhrabiana, ki pravi, da ima na komunikacijo kar 55% vpliva govorica telesa, 38% ton govora in zgolj 7% besede, ki jih izgovorimo. To vam pove, da je tisto, kar poveste na žalost še najmanj pomembno oz. opazno pri vašem nastopu. Zato morate vaše besede podkrepiti s čimboljšo telesno govorico. Pa si poglejmo na kaj vse morate biti pozorni.
Najpomembnejše je, da smo pristni
Strokovnjaki pravijo, da so nasmeh, sproščenost, spontanost in pozitivna energija tisti glavni elementi, ki prispevajo k pozitivni komunikaciji in pristnim medčloveškim odnosom v komunikaciji. Poleg nasmeha naj bi bil pomemben tudi kontakt z očmi, o katerem sem malo več že pisala v enem od prejšnjih člankov in naše geste. Pomembno je predvsem to, da smo pristni, razvijemo povsem svoj stil in ne delujemo naučeni. Seveda to ne izvzema tega, da je dobro vaditi, trenirati in načrtno razvijati svoj stil. Tako kot pri ostalih veščinah velja tudi pri komunikaciji modrost »vaja dela mojstra in mojster dela vajo«. Kot zanimivost naj omenim tudi to, da igra pri spolni privlačnosti med dvema človekoma zelo pomembno vlogo telesna govorica.
Kaj pa prvi vtis?
Pomembnost telesne govorice pa pripelje še do enega pomembnega elementa komunikacije, ki ga strokovnjaki zelo poudarjajo. To je prvi vtis. Značilnost prvega vtisa je ta, da pride do njega že ob prvem stiku z določeno osebo, ali prvih informacijah, ki jih dobimo o tej osebi. In tako dokaj hitro dobimo lastno kompleksno predstavo o tej osebi, ki ni nujno resnična. Načeloma naj bi veljalo, da si izoblikujemo prvi vtis v času od 30 sekund do 3 minut, ko prvič srečamo to osebo. Zato je pomembno, da začnemo svoj nastop že, ko nas napovejo in vstanemo iz klopi ali pridemo na oder.
Telo držite pokonci!
Med nastopom pazimo na svoje gibanjem in držo telesa ter gibanje rok. Poskušajte imeti nasmeh na obrazu oz. delujte pozitivno in ne depresivno. To vpliva tudi na govor. Telo držite pokonci, samozavestno. S tem tudi zmanjšate tremo, saj se počutite bolje, dihanje je lažje. Ne gibajte se pretirano, ker vas poslušalci ne morejo dohajati. Gibanje rok omejite na gibe, ki so nujno potrebni – poleg kazanja na projekcijo npr. uporabljajte še razlagalne gibe, ki pomagajo pri razumevanju. Roke morajo biti vedno nad pasom in v odprtem položaju, saj v nasprotnem primeru delujete zaprto in nesamozavestno. Pri premagovanju treme si lahko pomagate tudi z raznimi gibi rok in glave, vendar ne preveč, da ne postane moteče. Čeprav imamo pri nas glede na izkušnje običajno večje težave z uporabo rok pri nastopanju, se morajo bolj temperamentni ljudje vseeno kontrolirati in svoje gibe po potrebi zmanjšati. Gibi rok in glave morajo biti elegantni. Stojimo vedno poleg prezentacije (in ne pred njo, kar zelo radi počnemo) in če hočemo nekaj pokazati, pokažemo to z roko, kar nas hkrati tudi malo sprosti. V nobenem primeru se ne spogledujte s prezentacijo, temveč se obrnite proti občinstvu. Vedno moramo poskrbeti za to, da predstavitev lahko poteka prosto in nismo vezani na noben predmet v prostoru.
Gibi so lahko nezavedni – povprašajte druge
Včasih vam bo seveda uspel tudi popolnoma dolgočasen govor pospremljen z nezanimivo telesno govorico, če bo vaša tema ekstra zanimiva, a se raje na zanašajte na to in se osredotočite na to, kaj še lahko izboljšate. To je področje, za katerega imate sami verjetno najmanj občutka, kaj delate narobe, saj so gibi lahko nezavedni. Najbolje je, da o svojih »napakah« med nastopom povprašate enega izmed poznanih poslušalcev, še bolje pa je da se udeležite kakšnega od tečajev in pridobite strokovno mnenje ter mnenje večih poslušalcev – več oči, več vidi in vsakega bo privleklo in zmotilo nekaj drugega, a vseeno obstajajo neka splošna pravila privlačnosti telesne govorice. Zdaj pa pred ogledalo in veselo na delo.
Nina Simić, avtorica članka, lahko postane tvoja osebna trenerka za javno nastopanje, obiščeš pa lahko tudi njene odlične delavnice. Obišči njeno spletno stran www.javnonastopanje.com.