Tudi slavni pred nastopi občutijo tremo
Skoraj vsaka javna osebnost vam lahko zaupa, da tudi po nekaj letih nastopanja še vedno čuti tremo preden se pojavi na odru. Trema je nujen element nastopa dobrega govorca, saj ga spodbudi k napredku in pozitivno vpliva na govor. Toda, kaj pa če je trema pred nastopom tako huda, da nas popolnoma ohromi?
Trema na vsakega vpliva drugače
Kot verjetno že sami veste so znaki treme tresenje glasu, živčnost, potne roke, totalna trenutna izguba spomina, glasno razbijanje srca, plitko dihanje, rdečica in podobno. Na vsakega od nas vpliva malo drugače. Večkrat se nam zgodi, da se ti znaki počasi umirijo, ko stopimo pred poslušalce in uspešno začnemo z govorom. Takrat pridobimo samozavest, dihanje se umiri in telesni znaki pojenjajo. Če se nam slučajno med govorom zgodi, da pozabimo kaj smo hoteli povedati in bi se najraje pogreznili v zemljo se lahko znaki vrnejo. Pa poglejmo kako si lahko pri tem pomagamo.
Za začetek spremeni pristop
Na tremo lahko pred nastopom vplivamo s pomočjo raznih dihalnih in meditacijskih vaj, da se sprostimo. Vsekakor pa nam najbolj pomaga dobro poznavanje tematike in samozavestno vedenje, ko se zavedamo da znamo odgovoriti tudi na morebitna vprašanja. Vemo, da tudi če nam zmanjka znanja na to temo bomo našli diplomatski odgovor, ki nas bo izvlekel iz najhujšega. Vmes lahko pijemo vodo, da si osvežimo grlo in naredimo majhen predah. Tišina sama po sebi ni nič slabega, zato si vzemite trenutek, dobro premislite in nadaljujte z govorom. Začetne treme pa se najhitreje znebimo, če si vzamemo nekaj sekund na začetku, ko pridemo na oder. Če začutimo, da se nam glas trese kljub temu, da nas predstavitve načeloma ni strah, naredimo še kakšen kratek premor, stresimo kakšno šalo ali postavimo kakšno vprašanje občinstvu – samo toliko, da pride do premora, ki nam pomaga normalno zadihati in priti na običajen ton glasu. Skratka nekoliko zavlačujte začetek, namesto da pridrvite na oder in v hipu začnete s predstavitvijo. Vsaka pozitivna izkušnja z nastopom bo pripomogla k večanju vaše samozavesti in vse raje boste nastopali. Opazili boste, da bo tudi trema vse manjša in bolj pozitivno naravnana.
Tehnike, s katerimi se lahko odkrižamo treme
Večina znakov treme pa vseeno izhaja iz nepravilnega dihanja, ki postane pred nastopom zelo plitko. Dihanje je zelo pomembno in vedno, ko se zgodi nekaj prelomnega globoko vdihnimo, da se sprostimo – na začetku predstavitve, pred vprašanji in kadarkoli se vam zdi, da se morate sprostiti. Za konec pa še nekaj vaj, ki jih lahko za sprostitev naredite pred vsakim nastopom (če vaj nimate kje izvajati pred nastopom, pojdite v toaletne prostore):
- pred nastopom nekajkrat globoko vdihnite in izdihnite,
- počasi pokrčite vse mišice telesa in jih nato sprostite,
- spustite se do tal, naj glava visi s hrbtenice, nato se iz priklona počasi vzdigujte navzgor,
- krožite z glavo,
- potegnite se navzgor v samozavestno držo, ramena nazaj, glava gor, trebuh noter, rit ven,
- globoko vdihnite in začnite z izgovarjanjem glasu ssssssssssssss..počasi in čimdlje kot je možno,
- v mislih si čimvečkrat ponovite, da zmorete to, da ste dobro pripravljeni in nič ne more iti narobe!
Kaj bi lahko bil vzrok tvoji tremi?
Če imate s tremo velike težave je dobro, da nekoliko raziščete, kje leži osnova za vašo tremo – je to mogoče kakšen neprijeten dogodek iz preteklosti in ga poskušate realno analizirati, da razbijete vsa negativna čustva, ki ste jih ustvarili okrog tega dogodka, ki mu verjetno skozi čas pripisujete vse večjo vrednost. Nekateri si pomagajo tudi z NLP (nevro-lingvistično programiranje) tehniko sidranja pozitivnih občutkov.
Nina Simić, avtorica članka, lahko postane tvoja osebna trenerka za javno nastopanje, obiščeš pa lahko tudi njene odlične delavnice. Pokliči jo na 051 392-336 ali ji piši na nina.simic@gmail.com.