Z nekaj pozitivnimi mislimi na ogledalu se še nič ne spremeni. Zakaj?
Eden od razlogov, zakaj pozitivno razmišljanje ne deluje, je ta, da poskušamo težave rešiti s pozitivnostjo namesto s spremembo. Na ta način se lahko tudi pasiviziramo in izogibamo resničnem reševanju težav. Pozitivno razmišljanje samo po sebi tudi ne deluje, če se zavestno trudimo biti pozitivni, medtem ko imamo nezavedne miselne vzorce, ki jih nismo ozavestili.
MI smo tisti, ki moramo pregledati svoje življenje, ga sprejeti takega kot je (sprejemanje ne pomeni nujno biti všeč) in nato začeti s spremembami in pozitivnim razmišljanjem v širšem smislu.
Biti pozitivni v širšem smislu pomeni odpustiti, sprejeti, iti naprej, spreminjati življenje, razumeti sebe in situacije, se zavedati kje nismo delovali kot bi želeli in biti pripravljeni se učiti drugačnega razmišljanja. Če živimo v preteklosti in obžalujemo, ker se je nekaj zgodilo, ne živimo v tem trenutku. Sprememba se lahko začne od tistega trenutka, ko smo o neki stvari sposobni razmišljati drugače, na nek nov način.
A je to enostavno?
Potrebno je kar nekaj vaje, oziroma na nekaterih področjih manj, na nekaterih več. Negativnega razmišljanja smo dobesedno naučeni in zato se nam zdi, da je le ta del nas in absolutna resnica. Če človek dan začne z mislijo, da je vse brez veze, da mu ne bo uspelo in da nič ne pomaga, da je še vedno nesrečen, v slabi službi, brez denarja in sam, se sprememba ne bo zgodila, niti je ne zmore narediti. To kaže na to, da je vzorec negativnega razmišljanja o tem, da je sprememba nemogoča, premočan.
Zakaj je razmišljati negativno lažje kot pozitivno?
Ker so nas tako naučili, ker so tako najbrž razmišljali naši starši, ker smo si potem takšne prijatelje našli tudi sami in ves nas svet se vrti v to smer… In tako se človek zaradi strupenosti svojih misli, znajde v začaranem krogu prepričanja, da se nič ne da spremeniti.
Ljudje tudi preveč zahajamo v prihodnost kdaj bo boljše – v smislu: “ko dobim novo službo, ko shujšam, ko otroci odrastejo, ko prenovim hišo, …..”
Dejstvo je, da tudi v glavi ne moremo živeti v več časovnih pasovih – tisti čas, ko razmišljamo negativno, ne moremo razmišljati tudi pozitvino. Ne gre vse hkrati. Človek je lahko navezan na negativno razmišljanje tudi zato, ker si s tem dela neko varovalko, da ne bo slučajno razočaran, če rezultat ne bo kot si želi. S tem si dobesedno sami ustvarjamo, da se zgodi točno tako, da nam ne uspe in si rečemo: “Ne bom si več niti drznil razmišljati da bi lahko bilo bolje, vse skupaj je brez veze.”.
Kaj je razlika med pozitivno in negativno naravnanimi ljudmi?
Tudi ljudje s pozitivnim pristopom imajo izzive, kot vsi drugi, vendar z izzivi opravijo hitreje, predvsem se manj ustavljajo pri težavah. Obkrožijo se z pozitivnimi ljudmi, prosijo za pomoč, iščejo rešitve in ne ne iščejo ljudi, ki bi z njimi poglabljali žalost in predvsem ne vztrajajo v žalosti predolgo. Se prej premaknejo naprej, naredijo spremembo in živijo z zavedanjem, da jih je ta izkušnja nekaj naučila.
Kako torej nadaljevati v visoki vibraciji, tudi ko nam “še” ne gre kot bi želeli?
– Ne odnehajmo, zavedajmo se, da se sreča najprej ustvarja v naši glavi.
– Zavedajmo se, da sprememba misli včasih izzove “bitko” pozitivnih in negativnih misli. V takem trenutku si je potrebno pomagati s sprehodom, z glasbo, z klicem pozitivnega prijatelja, knjigo.
– Umirjajmo um z meditacijo, da nas lastne misli ne bodo sabotirale in nam dopovedovale, da nič ne deluje.
– Pričakujmo najboljše – če pričakujemo, da se ne bo nič zgodilo, se ne bo nič zgodilo.
– Ne odnašajmo skrbi v posteljo – izpraznimo um pred spanjem (knjiga, meditacija, mir).
– Dan začnimo s hvaležnostjo.
– Delujmo na lastnih dvomih in strahu, zamenjajmo besede kot so STRAH, NE VERJAMEM z besedo ZAUPAM. Zaupam, da zmorem, zaupam, da znam, zaupam, da mi uspeva, zaupam, da si zaslužim.
– Izvajajmo spremembe.