Kljub temu, da je zadnje čase veliko govora o tako imenovanih čustvenih vampirjih pa poglejmo vrste vampirjev, osnove njihovega funkcioniranja ter kako se najlažje zavaruješ, da te čustveni vampirji ne bodo mogli doseči.
Za začetek poglejmo najprej vrste teh nezaželenih zajedalskih vampirjev. Dr. Albert Bernstein, klinični psiholog, poslovni svetovalec in avtor številnih uspešnic (med drugim tudi avtor uspešnice Čustveni vampirji), pa vam na preprost in humoren način razkriva lastnosti antisocialnih, histrioničnih, narcističnih, obsesivno kompulzivnih in paranoidnih vampirjev:
- ANTISOCIALNI VAMPIRJI – to niso ljudje, kot bi lahko sklepali iz imena, ki ne marajo zabav, pretirane družbe in so radi sami. Ti ljudje namreč nadvse obožujejo zabave in so običajno v samem centru dogajanja. Ljubijo vznemirjenje, ne marajo družbenih pravil in najbolj sovražijo dolgčas. Nekoč so jih strokovnjaki imenovali sociopati ali psihopati, saj imajo resne težave z razumevanjem empatije in sočutja. Takšne vampirje boste lahko našli tako med direktorji, ki so izjemno privlačni, karizmatični in inteligentni, kot tudi med vsakodnevnimi »pustolovci«, ki bi radi reševali svet in pogosto pozabijo, npr. po otroka v vrtec. To so namreč ljudje, ki vas zavajajo s sladkimi obljubami, pozornostjo in nerealnostjo ter vas tako potegnejo v svojo temačnost, našli pa jih boste tudi med partnerji, sodelavci, sosedi in šefi, ki pogosto in to s precejšnjo mero užitka ustrahujejo svojo okolico.
- HISTRIONIČNI VAMPIRJI – to so ljudje, ki utripajo za pozornostjo in odobravanjem. So strokovnjaki za zunanjo podobo in mojstri igre. In ravno te dve lastnosti sta ključni. Namreč to, kar na začetku vidiš pred seboj, ni tisto kar boš na koncu v resnici od njih dobil. Prav tako odlično prikrivajo določene negativne plati, to pa jim uspeva tako dobro, da te plati uspešno skrivajo tudi pred njimi samimi. To so ljudje, ki so na videz privlačni, prijetni in prijazni, vendar le do trenutka, ko ni vse tako kot pričakujejo, si želijo, ali pa ne dobijo dovolj pozornosti, ki jo dnevno potrebujejo. Če se jim zazdi, da jih zanemarjate ali da so prezrti (tudi če temu seveda ni tako), sledi prava vampirska saga – sesuli se bodo v prah in seveda boste ravno vi krivi za njihovo trpljenje. Ker pa svojih negativnih občutkov ne priznajo niti sebi, bodo svoja negativna čustva (nezadovoljstvo in jezo) izražali s pasivno agresijo. Na primer tako, da bodo pozabili zgolj na tiste stvari, ki so vam izjemno pomembne, ali pa bodo kot vaši sodelavci šefu govorili, da je z vami nekaj hudo narobe, seveda zgolj zato, ker jih tako zelo skrbi za vas. Izbrali bodo kakršno koli učinkovito strategijo, da bi se vam maščevali in pri tem tako pred drugimi kot pred samim seboj ohranili lepo podobo. Če to ne bo delovalo in se bo njihova težko pridobljena lepa podoba začela krhati ali pa bodo morali početi stvari, ki jim ne dišijo, se bodo po vsej verjetnosti izmuznili v razne nenavadne ali težko dokazljive bolezni.
- NARCISTIČNI VAMPIRJI – to so tisti ljudje, ki imajo zelooo velik ego, a jim na žalost primanjkuje vsega ostalega. Največji strah jim predstavlja to, da bili povsem običajni. Drugi za njih obstajajo le toliko koliko lahko zadovoljijo njihove narcistične potrebe, sicer pa ne. Kakršna koli zaposlitev ali kakšno bolj zahtevno delo jim je pod častjo, če pa se že zaposlijo, kaj hitro najdejo tisoče razlogov, zakaj delo zanje in njihove sposobnosti ni dovolj dobro. Prepričani so, da je njihov edini vir težav, da okolica ni sposobna prepoznati njihove veličine. Obstajajo pa celo takšni narcistični vampirji, ki so se za dosego svojih običajno precej ogromnih ciljev pripravljeni izjemno potruditi (beri: gredo preko trupel). Večinoma so precej talentirani, dobri govorniki in s karizmo lahko pritegnejo veliko število ljudi. Po uporabi jih brez obžalovanja odvržejo. Kadar jim ne uspe doseči zastavljenega pa so sposobni pasti v brezno brezupa in najtemačnejše globočine človeške psihe.
- OBSESIVNO KOMPULZIVNI VAMPIRJI – so perfekcionisti, ki se popolnoma izgubijo v podrobnostih. Obsedeni so občutkom varnosti in brez njih ni nikoli nič storjeno tako kot bi moralo biti. S svojimi malenkostmi in seciranjem podrobnosti pa ob pamet spravljajo vso okolico. Vsakega, ki predlaga kakšno idejo ali kaj podobnega, bodo na vse pretege poskušali prepričati v svoj prav, če pa to ne bo mogoče pa bodo vsekakor našli način, da vas kaznujejo za vašo neposlušnost. Pogosto so to ljudje, ki bodo zahtevali čistost, strogost, sledenje njihovim pravilom. Prevečkrat tarnajo, kako zelo so preobremenjeni in za to bodo krivili vas in vse ostale, ki niso tako zelo predani popolnosti in niso tako zelo obsedeni s podrobnostmi kot oni. In prav zaradi njihovega zgubljanja v popolnosti in detajlih mnogo njihovih projektov ni nikoli dokončanih.
- PARANOIDNI VAMPIRJI – to so ljudje, ki so vedno na lovu za resnico – vizionarji. Zanimivo je tudi, da vidijo stvari, ki jih drugi ne, a vedno tudi obstaja možnost, da resnično sploh ne obstaja. V to kategorijo pogosto sodijo izumitelji. Ker so pa sposobni zelo zapletene stvari zožiti na nekaj preprostih resnic, ki so zanje svete, pa naj držijo ali ne, in ker so zaradi prepričanosti v svoj prav lahko tudi zelo prepričljivi, jih pogosto najdemo tudi na čelu kultov ali političnih strank. To so ljudje, ki so mojstri teorije zarot. V svojem vsakdanu so ekstremno pokroviteljski, posesivni in ekstremno ljubosumni partnerji, ki nas s svojo močjo, gotovostjo vase in pozornostjo najprej zelo pritegnejo, njihova vampirska narava pa se zbudi ob prvem sumu, da nismo to, kar od nas pričakujejo. Pravijo jim tudi detektivi vampirskega sveta.
Tako, zdaj smo natančno razumele kakšni so čustveni vampirji, kako delujejo, za čem se skrivajo, kakšne so njihove značilnosti, predvsem pa, katere vrste vse razlikujemo. Če si med njimi odkrila značilnosti vsaj ene osebe, ki te obdaja v tvojem vsakdanjem življenju (v kar sem 100% prepričana), pa imam zate pripravljene še nasvete, kako se obvarovati pred njimi:
- Pri soočanju s čustvenimi vampirji se moraš ves čas zavedati, kaj si v resnici želiš doseči – in zakaj. Če nisi povsem prepričana, raje ne stori ničesar in zadevo temeljito premisli, dokler ti ne bo res jasna.
- To, kar govorijo čustveni vampirji, je pogosto daleč od resnice njihovih dejanj. Če jih želiš premagati, moraš stopiti na področja, ki se jih res bojijo – dobro razmisli katera so ta področja.
- Čustveni vampirji so zelo dobri hipnotizerji. Ko pa boš sposobna videti skozi dim in ogenj, bodo njihove iluzije izgubile velik del svoje moči. Edini način, kako se lahko čustveni vampirji česa naučijo, je, da se soočijo s posledicami svojih dejanj!
- Če te kdaj zamika, da bi čustvenega vampirja reševala pred njim samim, pomisli, kaj ga s tem zares učiš o življenju in vsem drugem – TO JE ZELO POMEMBNA TOČKA.
- Če želiš pri njih kaj doseči, moraš vedno paziti kaj, kdaj in kako nekaj rečeš. Če čustveni vampirji ne morejo doseči tistega, kar si želijo, pride do izpadov. Pri tem uporabljajo cel spekter izbruhov, od prefinjenega čustvenega izsiljevanja do grobih izpadov.
- Njihov edini in glavni namen pa je, da popustiš. Nikar ne stori tega! Življenje s čustvenim vampirjem zahteva veliko energije. Morda so tega vredni, morda niso. Samo TI pa si tista, ki lahko o tem presodi. Včasih je pa vsekakor bolje, da zbežiš ali da se z njimi sploh ne zapletaš, če le imaš to možnost.
POMEMBNO:
Če odnos ne temelji na vzajemnem daj-dam in se počutiš, da samo daješ, v zameno pa ne dobiš ničesar, če se samo izčrpavaš, lahko stvar postane nevarna in zahteva temeljit premislek o tem, kako naprej. Potreben je temeljit premislek, pogovori se s kakšnim strokovnjakom, nato pa se malo umakni in si naberi novih moči za soočanje z njim. Sledi najpomembneje, in sicer, UKREPAJ – včasih je umik najbolje, kar lahko storiš, ne pa vedno. Predvsem pa je pomembno, da prenehaš dajati. Čustvene vampirje je namreč nemogoče nasititi!
Tjaša Rataj, diplomirana psihosocialna svetovalka.
Na vsa vprašanja sem dosegljiva na mail: tjasarataj@gmail.com.