Ustvarjalno vizualizacijo je mogoče uporabiti le v najvišje namene in dobro vseh bitij; če bi jo uporabljali v negativne namene, bi se nam slabo povrnilo po preprostem zakonu: kar seješ, to žanješ. Za pozitivne učinke ustvarjalne vizualizacije je dovolj, da domnevate, da se bo vse izteklo na najboljši način za vse. Za vsak primer pa lahko na koncu vizualizacije dodate tudi stavek: „To ali kaj boljšega se zdaj povsem zadovoljujoče in harmonično udejanja zame in za najvišje dobro vseh vpletenih.“
1. Zastavite si realen cilj
Cilj naj ne bo zelo dolgoročen in težko uresničljiv. Za začetek si določite cilj, za katerega verjamete, da ga lahko uresničite v bližnji prihodnosti. Cilj je lahko s katerega koli področja: službe, doma, odnosov, osebne rasti ali zdravja. Zaželite si lahko večjo uspešnost, višjo plačo, boljše zdravje, lepoto ali rešitev problema na katerem koli področju. Pomembno je, da si ne postavite pretežko dosegljivih ciljev, saj bi vas začetni neuspeh lahko po nepotrebnem razočaral. Vaja namreč dela mojstra in sčasoma si boste lahko z ustvarjalno vizualizacijo zastavili in uresničili visoke cilje.
2. Ustvarite natančno idejo, kaj želite doseči
Pri ustvarjanju podobe tega, kar si želite, bodite natančni. Občutek zaželenega položaja ali stvari si predstavljajte čim bolj jasno in s toliko podrobnostmi, kot si jih le lahko zamislite. Pri tem pa si to predstavljajte v sedanjosti, torej kot da stvar že imate oz. kot da v nekem položaju že ste.
3. Pogosto se osredotočite na želeno podobo
Na podobo ne mislite le takrat, ko se načrtno lotite ustvarjalne vizualizacije, temveč tudi pogosto čez dan, če se slučajno spomnite nanjo. „Tako bo postala sestavni del vašega življenja, resničnejša bo in uspešneje jo boste načrtovali,“ pravi Shakti Gawain, avtorica prelomne knjige na področju osebnostne rasti in vizualizacije s preprostim naslovom Ustvarjalna vizualizacija. Na podobo se sicer skoncentrirajte, a brez naprezanja – ustvarjalna vizualizacija naj bi vas veselila, ne pa utrujala.
4. Ustvarjalno vizualizacijo nabijte s pozitivno energijo
Na cilj nikoli ne mislite negativno ali z dvomom, ampak spodbudno in z radostjo. O cilju si govorite, da obstaja in, da ga dosegate. „Vadite občutek, da je to, kar si želite, zelo resnično in mogoče“, je zapisala Shakti Gawain. Pomagajte si s pozitivnimi afirmacijami, torej pozitivnimi in odločnimi trditvami, da je nekaj že res, na primer: „Imam dovolj časa, energije, pameti in denarja, da dosežem vse, kar si želim.“ Lahko jih govorite potihem ali na glas, jih zapojete, pomembno pa je predvsem to, da jih ne govorite rutinsko, ampak kot da imate v resnici moč, s katero jih udejanite.
Z ustvarjalno vizualizacijo se ukvarjajte, dokler vam je zanimiva. Če se je vaš cilj vmes spremenil, nima smisla vztrajati z vizualiziranjem starega cilja! Cilj seveda zavestno opustite in preidite na nov ciklus ostvarjanja cilja. Ko cilj dosežete, uživajte v njem in bodite hvaležni. Shakti Gawain nas opominja, naj se za doseženi cilj zahvalimo „univerzumu, ker je uresničil našo prošnjo“.
Preberite tudi, kako uresničite svoje cilje z uporabo ustvarjalne vizualizacije!