Že Aristotel je dejal, da je dobro vstati še pred zoro, saj to pomaga k boljšemu zdravju, bogastvu in celo modrosti. Morda ste tudi v opazili, kako dolg in pester je dan, kadar vstanete zares zgodaj? A kaj, ko to uspe le tu in tam, potem pa spet raje dremamo…
Kako začeti vstajati bolj zgodaj?
Obstajata dva glavna pristopa, kako začeti vstajati zgodaj. Prvi je ta, da greste v posteljo in vstanete vedno ob isti uri. Če ste prej šli spat opolnoči in vstali ob osmih, naj bi delovalo, da celo stavr samo premaknete po uri nazaj: spat ob desetih in vstati ob šestih zjutraj. Tako naj bi si uredili bioritem. Druga teorija pa verjame v nekakšno telesno inteligenco – telo naj bi vedelo, koliko spanja potrebuje, zato naj bi hodili v posteljo, ko smo zaspani, in vstali, ko se naspimo. Vsak, ki je to kdaj preizkusil, je verjetno ugotovil isto: da telo hoče več kot osem ur spanja. Tega pa ne le, da si ne moremo privoščiti, ampak ni najbolj zdravo, saj je izločanje strupov med spanjem zmanjšano.
Kdaj je torej najbolje vstati?
Steve Pavlina je na svojem blogu odkril „kolumbovo jajce“ – nekaj, česar se sami niste spomnili, se boste pa lopnili po glavi, ko vam kdo pove: „Tega bi se pa lahko tudi sam-a spomnil-a!“
Steve je skombiniral obe „teoriji“ in dobil formulo: pojdi spat, ko si zaspan, vstani pa vedno ob isti uri. Tako enostavno je to. Pomislite namreč samo na prvi poskus zgodnjega vstajanja, če bi se odločili za spanje in vstajanje ob fiksni uri. Navajeni hoditi spat ob dveh, bi se prisilili iti v posteljo ob enajstih – in po možnosti bedeli do treh zjutraj, nato pa vstali še bolj utrujeni, kot ste šli spat.
Spat pojdite, ko ste zaspani
Steve Pavlina torej pravi, da se spravite spat takrat, ko je verjetnost, da takoj zaspite, največja. Pri tem si lahko pomagate s klasičnimi zvijačami (ne, ne s štetjem ovac), med katerimi je najboljša, da berete lahko knjigo (pa ne preveč napeto) ob skodelici kamiličnega (ali drugega pomirjujočega) čaja.
Zjutraj pa takoj sedite oz. kar vstanite iz postelje, ne da bi razmišljali, kako prijetno bi bilo še malo poležati. Da vas ne bo zamikalo huškniti nazaj pod odejo, se takoj lotite telovadbe, oprhajte se, pripravite si kavo ali čaj in zajtrk. Pomembno pa je, da se tega držite vse dni v tednu. Spali boste manj in bolj boste spočiti, saj boste ves čas, ko boste v postelji, spali.
Pomagata pa vam lahko tudi hrana in telovadba. Zvečer jejte čimmanj, najboljša izbira so beljakovine z malo maščobami in z nekaj limoninega soka. Zjutraj pa se navadite na telovadbo; idealna je vadba kot je pozdrav soncu ali pet tibetanskih obredov, saj vas zbudi še bolj kot kava, in vas napolni z energijo za ves dan, tako da tudi naslednji dan lažje zgodaj vstanete.
Če imate tudi vi kakšen nasvet, kako se navaditi zgodnjega vstajanja, dodajte spodaj svoj prispevek. Če pa imate težave z nespečnostjo, si preberite, kako odpraviti nesprečnost.
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najbolj koristni nasveti ti nikoli več ne bodo ušli!