Kako prepoznamo napad panike?
Če paničnega napada še niste doživeli, ne morete vedeti, kako se počuti oseba, ki ga doživlja. „Pri napadu panike je občutek tak, kot da si videl tigra, ampak tigra v bistvu nikjer ni,“ mi je povedala takrat 24-letna sošolka. Srce vam razbija, obliva vas hladen pot in trepetate, pa ne veste, zakaj. „Zdi se ti, da ni več nobene harmonične stvari v vesolju,“ je še dejala omenjena sošolka.
Napad panike vas lahko popade sredi družabnega dogodka ali ko ste zvečer sami doma. Vse je videti normalno, za občutek strahu ni nobenega pravega razloga, zato se ga tudi težko otresete. Panika hrani sama sebe, saj zaradi občutka strahu, ki ga ne morete pojasniti, začnete misliti, da se vam bo zmešalo, da boste omedleli ali umrli.
Zakaj pride do paničnega napada?
Napad panike v telesu sproži odziv „boj ali beg“ – občutek, ki ga doživite, ko se za las izognete prometni nesreči, npr. Ta odziv telesa je namenjen temu, da se zavarujemo pred nevarnostjo (zbežimo pred tigrom ali se borimo z njim). Telo se napolni z adrenalinom, srčni utrip in dihanje sta pospešena, povečano znojenje pa ohlaja telo. Ta reakcija telesa pa v resnici ni nevarna. Panični napad je posledica stresa ali pretirane skrbi, ki se dolgo kopiči v nas. Ko smo zasičeni s stresom in skrbmi, je dovolj že majhna stresna situacija, da se telo odzove s paničnim napadom. Napad panike se najraje pojavi, ko smo izčrpani in preobremenjeni in zato težje obvladujemo vsakdanje napore.
Kako ravnati v primeru napada panike?
Zavedati se morate, da so zastrašujoči občutki, ki vas preplavijo pri paničnem napadu, pravzaprav neškodljivi in nenevarni. Gre zgolj za pretirano telesno reakcijo, ki je sicer normalna. Pomembno je, da ostanete prisebni. Občutek panike sprejmite, a se ne osredotočajte nanj, opazujte sebe in okolico. Osredotočite se na besedo mir, skušajte sprostiti ramena in čim bolj počasi in globoko dihati. Ostanite v tem trenutku, ne razmišljajte, kaj vse bi se lahko zgodilo. Prijateljici ali partnerju zaupajte svoje občutke. Trevor Powell v knjigi Kako premagamo stres predlaga, da izmerite stopnjo svojega strahu – ocenite ga z ocenami od 1 do 10 in opazujte, kako upada, ter poudarja, da je treba v situaciji, kjer vas je zajel panični napad, vztrajati: „Če pobegnete iz situacije, se bo ponovila v še težji obliki.“ Ko napad panike mine, razmislite, kaj ste počeli pred napadom, saj vam bo to pomagalo preprečiti, ustaviti oz. ublažiti naslednjega. Če paničnih napadov ne morete obvladovati sami, vsekakor poiščite strokovno pomoč