Če ste malodušni, melanholični in brez volje do življenja, zberite moči in ukrepajte! Depresijo je veliko lažje preprečiti kot zdraviti.
1. Glasba je odlična preventiva proti depresiji
Eno uro na dan poslušajte glasbo. Raziskava je pokazala, da vsakodnevno poslušanje glasbe skozi ves teden zmanjša simptome depresije za četrtino. Še bolje, če glasbo izvajate sami. Pojte si najljubšo „don’t worry be happy“ melodijo.
2. Antidepresivne barve
Pametno izberite barve, ki vas obdajajo. Rdeča je sicer odlična poživljajoča barva, ki pomaga proti depresiji, vendar pa preveč rdeče lahko povzroči agresivnost ali tesnobo. Preveč rumene, pa čeprav je sončna barva, lahko poslabša depresijo, ker preveč stimulira intelekt. Tudi pomirjujoča modra lahko prikliče melanholičnost. Če nimate možnosti za preurejanje, si pomagajte z dodatki kot so rože, slike, okrasne blazine, tapete.
3. Dopolnite zdravljenje depresije z aromaterapijo
Aromaterapija je dobro dopolnilo običajnemu zdravljenju depresije. Eterično olje bazilike odpravlja nespečnost, olje vrtnice pa pomaga pri vseh težavah, povezanih z živčnim sistemom. Sproščata in pomirjata tudi ylang-ylang in sandalovina. Jasmin izboljša odzivnost in pozornost. Najbolj vsestransko eterično olje pa je sivka, pa tudi najlažje jo boste našli. Olja najbolj enostavno uporabite v izparilniku ali v kopeli.
4. Čim več športa!
Vsaj trikrat tedensko, še raje petkrat, se ukvarjajte s športom. Vadba sprošča endorfine in serotonin, zaradi nje se lažje spopadamo s stresom, pomaga nam zbrati misli. Poleg tega pa se bomo nenadoma začeli dobro počutiti v lastni koži, in to dobesedno. Depresija ne bo vedela, kaj bi pri vas!
5. Druženje je antidepresivno
Klepetajte s prijatelji, sodelavci, sosedi. Klepet naj se vam ne zdi izguba časa (razen če res visite ure in ure na kavicah). O koristnosti pristnih medčloveških vezi ni treba zgubljati besed. No, razen, če gre tudi v tem primeru za – prijateljski klepet. Naj vam prišepnemo, depresija ne mara klepetavosti.
Poleg depresivnega stanja, ki se lahko pojavi v hladnejših in temnejših mesecih, sta jeseni in pozimi veliki težavi tudi prehlad in gripa. Preberite tudi, kako preprečiti prehlad in gripo!