Kaj je izgorelost in po čem jo prepoznamo?
Izgorelost je stanje čustvene in psihične utrujenosti, ki je posledica stalnega stresa in pretiranega deloholizma. Gre za samoizčrpavanje, pri katerem trud, vlaganje energije in sebe ne prinese (zunanje) potrditve ter pozitivne samopodobe. Človek se pri tem trudu psihično in telesno izčrpava in izgorelost je končna posledica tega procesa. Na koncu se zlomi, saj izčrpa svojo energijo do te mere, da se ne more truditi več (vir: burnout.si). Torej dober kandidat za izgorelost je deloholik, ki ne želi razočarati sebe in drugih, zato se zakoplje v delo, ki ga želi opraviti brezhibno, da ne bi bila okolica z njim nezadovoljna. Pretiran trud za priznanje včasih s seboj prinese depresijo in občutek nemoči.
Razlika med utrujenostjo in izgorelostjo
Vsak od nas je v službi doživel slabe dni, ko smo se počutili utrujeno, zdolgočaseno, preobremenjeno ali podcenjeno za delo, ki ga opravimo. Vendar to še niso simptomi izgorelosti. Običajno delovno utrujenost povzročajo zunanji dejavniki kot je daljši delovnik ali nova obremenitev, odpravi pa jo počitek, dopust ali pa malo razbremenitve. Predvsem se kaže kot fizična izčrpanost Medtem ko izgorelost poleg zunanjih dejavnikov povzročajo tudi notranje želje po perfekciji, ustreči drugim, se izkazati in dobiti potrditev. Kaže se tudi kot čustvena izčrpanost. Kandidat za izgorelost je na zunanje dejavnike močno občutljiv in mu predstavljajo močan čustveni pritisk.
Trditve, ki ponavadi vodijo do izgorelosti:
Vsak dan je slab dan.
Cel čas sem utrujen.
Večino dneva porabim v naloge, ki so izjemno dolgočasne.
Skrb za službo ali družinsko življenje se zdi kot čista izguba energije.
Nihče ne ceni mojega dela in prizadevanja.
Simptomi izgorelosti:
Dvom: Med prve znake izgorelosti sodi dvom, da je vso naloženo delo sploh mogoče opraviti.
Cinizem: Vse postane tečno in brez smisla. Pojavi se pomanjkanje interesa, lahko pa tudi nesramnost do drugih ljudi.
Izčrpanost: Izčrpanost se pri izgorelosti pojavi tako na fizičnem, psihičnem kot tudi čustvenem področju.
Anksioznost: Pojavijo se občutki stiske, agitacije in depresije.
Obnašanje: Prihaja do verbalnih izpadov in obnašanja, ki ni v stiku s pravo osebnostjo.
Kako opraviti z izgorelostjo?
Izgorelost lahko preprečite z majhno spremembo življenjskega stila. Omislite si svoj »ritual« sproščanja, najsi gre za meditacijo, šport ali pa prebiranje literature s pozitivnimi in motivacijskimi navodili. Postavite meje in naučite se reči »ne«. Ni vam potrebno sprejeti prav vsakega dela in ni vam potrebno vložiti vso svojo energijo v eno samo opravilo. Poiščete lahko tudi strokovno pomoč in se naučite obvladovati stres. V primeru izgorelosti je potrebno malce upočasniti svoj tempo, poiskati podporo in pomoč prijateljev ali podporne skupine, v skrajnem primeru pa tudi ponovno postaviti svoje prioritete ali pa zamenjati delovno mesto. Ob koncu dneva ste namreč pomembni samo vi.