Kaj je izgorelost?
Izgorelost lahko opredelimo kot popolno psihofizično in čustveno izčrpanost. Prva faza izgorelosti je izčrpanost, za katero so značilni prevelika delovna storilnost, kronična utrujenost in velik stres. Sledi ji faza ujetosti, ki jo spremljajo občutki krivde in slabšanje samopodobe. Za zadnjo izgorelosti fazo je značilno, da se človek še kar trudi biti aktiven in produktiven, kljub temu, da se že bliža zlomu – slednjega pa zaznamujejo skoraj popolna izguba energije, depresija in anksioznost.
Zakaj pride do izgorelosti?
Do izgorelosti ne pride samo zaradi fizičnega naprezanja in utrujenosti, tudi ne zaradi kroničnega stresa samega po sebi. Izgorelost se pojavi pri ljudeh, ki zase menijo, da so se izjemno žrtvovali in naprezali, z obojim je povezano tudi pričakovanje, da bodo za ta trud deležni družbenega priznanja. Potencialne žrtve izgorelosti so tako predvsem tisti ljudje, ki imajo občutek, da veliko več dajejo, kot za to dobijo – predvsem na področju kariere, na stanje vplivajo pa tudi podobni občutki v zasebnem življenju. Ker jim začne zaradi tega padati samopodoba, se še bolj trudijo, da bi si jo izboljšali in zato delajo preko svojih zmožnosti.
Kateri so znaki izgorelosti?
Simptomov izgorelosti je več: čustvena izčrpanost, padec storilnosti, občutek odtujenosti od dela, občutek, da ne zmoremo ničesar več dati, povečana razdražljivost, izrazit občutek nemoči, ki ga spremlja mnenje, da nismo za nič koristni, pogosti glavoboli, razočaranja, želodčne in prebavne težave, nizko samospoštovanje, motnje spanja, notranji nemir in drugi simptomi.
Preverite še deset enkratnih nasvetov, kako premagati nespečnost!
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najbolj koristni nasveti ti nikoli več ne bodo ušli!