Korenine avtogenega treninga so nastale v Nemčiji, zato se je t.i. »zahodna meditacija« uspela približati evropskemu človeštvu, saj jo je mogoče izvajati prav povsod, ob vsakem času. Ljudje se enakovredimo s svojimi napakami, zato se naši neuspehi zasidrajo v nas samih. Naše negativne misli so le prispevek k mučenju samega sebe in zaviranju naše ustvarjalnosti.
Človeški organizem se odziva na obremenitve. Pravimo, da je človek pod stresom. Stres povzročajo jeza, sovraštvo, nikotin, žalost, obremenjenost, hrup, negotovost…. Predvsem na delovnem mestu se človek sooča z različnimi stresorji, ki lahko človeka potisnejo v bolezensko stanje. Pomembno je, da se zavedamo naših slabosti in čim prej ukrepamo, da izboljšamo našo produktivnost.
Povečajte storilnost in postanite bolj samozavestni!
Z vajami avtogenega treninga – AT blažimo stres na delovnem področju, povečujemo storilnost, krepimo koncentracijo, odpravimo lastno zavrtost in postanemo samozavestni. Posledica spremenjenega odnosa do sebe je lahko spremenjen odnos do šefa, ki postane bolj vljuden, sami pa izgubimo občutek, da smo objekt in številka v podjetju. Redna vadba AT je zelo koristna in primerna za delavce, ki opravljajo izmenično nočno delo. Zaradi naravne biološke ure, se organizem težko prilagaja temu načinu življenja, zato možnost preklapljanja, ki nam ga omogoča vadba, uravnoveša telesno temperaturo, krvni tlak, raven krvnega sladkorja in primerno izločanje želodčnega soka. Podobno kot v nočnem delu, stresne situacije ustvarja tudi delo na tekočem traku, zato so kratki odmori zelo zaželjeni in primerni za vadbo AT.
Ohranjajte motivacijo!
Trg dela je vse bolj nasičen s kvalitetnim kadrom, zato je po navadi pri zaposlitvi ali ustvarjanju kariere uspešen tisti, ki se zna prodati in ima, poleg osnovnih, razvite tudi mehke kompetence. Storilnost in povečanje storilnosti je zaželena vrlina med zaposlenimi, ki si jo lahko povečamo s pridobljenimi vajami avtogenega treninga. Torej z vadbo rednega treninga krepimo svoje kompetence, delamo lažje in bolje.
Pri vadbi AT so lahko pričakovanja velika, vendar brez lastnega interesa meditativno stanje težje dosežemo ali ga sploh ne doživimo. Lastna motivacija je tista, ki nas spodbuja in usmerja k aktivnosti in predanosti. Motivacija je povezana s človeškimi potrebami, pri katerih človek stremi in jih zadovoljuje. Splošno pa je od posameznika odvisno, katero potrebo bo zadovoljil pri vadbi AT. Zaradi obremenjenosti človek opusti notranjo motivacijo in zato preneha z aktivnostjo. Pri doseganju globokega avtogenega stanja je potrebno ohranjati lastno motivacijo in se spodbujati k redni vadbi. Z redno vadbo in vztrajnostjo dosežemo želeni avtogeni učinek. Vztrajnost je tista, ki nas bo bodrila in nas usmerjala k umirjenem stanju in doseganju cilja. Vztrajnost je pot do naše spremembe.
Valentina Grobelšek, org. soc., učiteljica in vaditeljica AT, Zavod Vita. FB: Vita, zavod za zdravo življenje.