Če se nam zdi, da čas zapravljamo za nepomembne stvari, ki nas ne veselijo, postanemo nesrečni in nezadovoljni. Zato moramo najti ravnotežje med tistim, kar je treba storiti in tistim, kar si želimo početi.
1. Pravilo za upravljanje s časom: Jasni cilji
Določite, kaj so vaši glavni cilji, tako doma kot v službi. Večje cilje razdelite na več manjših, lažje obvladljivih nalog. Cilji so zelo pomembna stvar: če jih nimamo, jih tudi ne moremo doseči, ljudje brez ciljev ali s preveč cilji so bolj pod stresom kot tisti, ki imajo pred sabo jasno določen cilj.
2. Pravilo za upravljanje s časom: Določite prednostne naloge
Naredite lestvico nalog in jim določite pomembnost; prednost naj imajo dejavnosti, ki vam prinašajo največ koristi. Za vsako nalogo ocenite, koliko časa vam bo vzela. Natančnost pri oceni potrebnega časa je zelo koristna sposobnost.
3. Pravilo za upravljanje s časom: Nabavite si rokovnik
V rokovnik si zapišite vse pomembne datume, sestanke. Za vsak dan si naredite seznam nujnih del in jih obkljukajte – to vam bo dalo dober občutek, da ste nekaj dosegli.
4. Pravilo za upravljanje s časom: Uredite svoje delovno okolje
Če imate vsako stvar na svojem mestu, boste veliko bolj učinkovito delali. Na mizi imejte telefon, beležko, koledar in kar nujno potrebujete pri delo. Ena motivacijska slika je lahko koristna, če jih je več, pa kvečjemu odvračajo pozornost od dela.
5. Pravilo za upravljanje s časom: Ne prelagajte na jutri, kar lahko storite danes
Prelaganje obveznosti vas ne bo daleč pripeljalo – no, pravzaprav vas bo pripeljalo do kupa neopravljenih nalog, pred katerim boste naposled obupali. Določite si realne roke in se jih držite.
6. Pravilo za upravljanje s časom: Nalog se lotevajte eno po eno
Ko se znajdete pred goro nalog, ne veste, kje bi sploh začeli. Vseh nalog nikakor ne morete opraviti naenkrat, zato začnite z eno nalogo in šele, ko je opravljena, poprimite za drugo. Pot, dolga tisoč kilometrov, se začne z enim korakom. Velike naloge razdelite na manjše korake, najtežje dele naloge pa opravite, ko je vaš bioritem na vrhuncu (za večino ljudi je to zjutraj).
7. Pravilo za upravljanje s časom: Pustite si nekaj manevrskega prostora
Na urniku si vedno označite tudi čas za odmor oz. razvedrilo. V nujnih primerih lahko čas, odmerjen za odmor, porabite za delo in druge obveznosti ne bodo trpele. Prenatrpan urnik je preveč stresen tudi, kadar vam uspe opraviti vs, kar ste si zadali.
8. Pravilo za upravljanje s časom: Ni treba, da vse naredite sami
Naloge razporedite med sodelavce, pri domačih opravilih pa prav tako vključite vso družino. Vedite, da lahko kakšno prošnjo tudi zavrnete – ne porabljajte svojega dragocenega časa za nepotrebne dejavnosti.
9. Pravilo za upravljanje s časom: Tudi počitek je nujen
Pogoj za veselje do dela je uravnoteženje časa za delo in počitek. Ne odpovejte se času za počitek! Čez dan si večkrat vzemite odmor od dela in se sprostite. Ne pozabite, da vam čas počitka da novo energijo in nove zamisli za delo.