Službene skrbi
Služba oz. zaposlitev že dolgo ni več to, kar je bila za naše starše, zato ni nič nenavadnega, da nas skrbi, če bomo jutri službo še imeli. Najhuje je seveda, če smo že kdaj bili odpuščeni ali če se je to ravno zgodilo komu od naših bližnjih. Kaj lahko naredite? Najbolje je biti z nogami trdno na tleh. Spremljajte finančno stanje podjetja, v katerem delate, kolikor je to pač mogoče. Na portalu Real Simple svetujejo, da se s šefom pogovorite o tem, kaj lahko naredite za utrditev svojega položaja v podjetju, katere veščine so pomembne, kateri projektov se lotiti itd. Če vas ves čas skrbi, kako ste se izkazali v službi, ste morda preveč perfekcionistični. V tem primeru se je dobro pogovoriti s terapevtom.
Skrb za varnost vaših otrok
Normalno je, da vas skrbi za zdravje in blagostanje vaših otrok – do neke mere je to znak zdravega starševstva. Vendar se morate zavedati, da vsega ne morete kontrolirati. To je še posebej težko, kadar je vaš otrok resno bolan ali je doživel hudo nesrečo, ali pa, če ste sami v otroštvu imeli premalo pozornosti staršev. Pogovorite s pediatrom, ki vam bo povedal, katere skrbi so utemeljen in katere lahko opustite. Naučute se sprejeti določeno mero negotovosti. Že kot otroci se moramo namreč naučiti, kako se pobrati, ko pademo.
Skrbi vas grožnja terorizma, vojne ali naravne katastrofe
Teorije zarote in grožnje naravnih katastrof najbrž niso bile še nikoli tako žive kot so danes. Nič nenavadnega, če ste postali že kar malce paranoični. Če ste kdaj doživeli hudo poplavo, požar ali potres, ste še bolj dovzetni za podobne skrbi. Najmanj, kar lahko naredite, je, da začnete ločevati med dejstvi in strahovi. Vprašajte se po verjetnosti, ne po možnosti, da se kaj slabega zgodi. In ne razmišljajte predaleč naprej: strah se napaja iz negativnih pričakovanj. Morda vas bo pomirila strategija „bodi pripravljen na vse“: na list papirja zapišite, kako lahko izboljšate varnost vašega doma in družine. Ko poskrbite za osnovno varnost, začnite spet normalno živeti, z zavedanjem, da ste naredili vse, kar je v vaši moči. Če vas skrbi še naprej mučijo, da ne morete spati, je morda napočil čas, da se pogovorite s terapevtom.
Skrbi glede zdravja
Veliko ljudi skrbi njihovo zdravje, ali zdravje njihovih najbližjih. Da bi pregnali to skrb, poskrbite za zdravo prehrano, dovolj sproščanja in gibanja na svežem zraku. Redno hodite na zdravniške preglede. Če vam vsi govorijo, da ste postali hipohonder in če se s tem strinja celo vaš zdravnik, lahko svoje vzorce razmišljanja spremenite s pomočjo kognitivno behavioristične terapije.
Denarne skrbi
Celo ljudje, ki veliko zaslužijo, imajo denarne skrbi – včasih celo večje od tistih, ki ne zaslužijo tako veliko. Če so bili vaši starši zelo zaskrbljeni ali če je ste odraščali v družini, kjer ni bilo nikoli prave finančne varnosti, ste zaskrbljenosti še bolj izpostavljeni. Spremljajte svoje izdatke, beležite si, koliko dolgujete in koliko privarčujete. Razmislite tudi, kaj vam denar pomeni: varnost, uspeh, ponos ali še kaj. Večino teh potreb lahko zadovoljite tudi drugače kot z denarjem. Zelo slaba navada je tudi primerjanje svojega finančnega stanja z drugimi. Nasploh je primerjanje z drugimi lahko samo izvor negativnih čustev.
Ljubezenske skrbi
Zveza je polna izzivov in pogosto postane izvor skrbi namesto varnega pristana. Če ste bili kdaj zapuščeni ali so se vaši starši ločili, obstaja velika verjetnost, da vas bodo obhajale skrbi o vaši zvezi. Strokovnjaki svetujejo, da svoje skrbi spravite na papir. Tako boste lažje ocenili, ali so utemeljene, in kaj lahko storite, da jih odpravite. Pogovorite se tudi s partnerjem, pri tem pa bodite iskreni, a ne napadalni. Če jemljete vsak prepirček kot znamenje propada zveze, ne uživate v času, ki ga preživite s partnerjem in se ves čas mučite (in partnerja zraven) s spraševanjem, kaj v resnici misli, boste verjetno potrebovali partnerskega svetovalca.