Kaj iščemo pri partnerju?
Vedno najprej vsaki osebi naročim, naj mi napiše, kakšen mora biti partner. Tipičen vzorec, ki se pojavlja, je naslednji:
– izobrazba
– situiranost
– športni videz
– razgledanost- duhovnost
– pozornost
– nežnost
Pozabljamo, zakaj nas je nekdo v resnici pritegnil
Vse to je v redu in prav, toda vprašajte se, ali so to res temelji nekega odnosa. Ali bosta staus in denar res zadovoljevala naš odnos s partnerjem? Lepota in razgledanost sicer do neke določene mere že, toda vse se lahko spremeni. Malce pomislite, zakaj ste s nekom. Kaj vas je pritegnilo? Vendar zaradi splošne kolektivne zavesti in vzgoje pozabljamo na to. Še vedno je zelo pomembno, v kakšni družini smo odraščali. Ali so lahko starši otroka pohvalili, ga stisnili k sebi in mu povedali, da ga imajo radi? So bila čustvena izražanja dovoljena ali smo se samo dokazovali v šoli in krožkih, da smo zadovoljili iluzije staršev, kaj moramo postati, ob tem pa so v nas zamrla naša čustva? To prenašamo naprej v naš partnerski odnos.
Temelji partnerske zveze
Temelji vsake zveze so:
– ljubezen
– spolnost
– iskrenost
– spoštovanje
Na to smo pozabili. Ko se v pogovoru dotaknem teh tem, naletim na različne čustvene reakcije. Ljudi je sram govoriti o tem. Vedno znova so presenečeni, da je temu res tako.
Predvsem pri ženskah so značilna sledeča prepričanja, ki ovirajo njihovo sproščeno spolnost:
– spolni odnosi so umazani
– starši tega početja ne odobravajo
– sram me je pokazati svojo ženskost
– če uživam v spolnosti sem pokvarjena
– oče me bo imel za pocestnico
– moje telo je grdo
– poljubljanje je nezdravo
Naštetih je le nekaj tipičnih prepričanj. Vsaka nežnost, dotikanje in občevanje so zelo pomembni za stabilno partnerstvo. V nasprotnem primeru se kaj kmalu zgodi, da se naš odnos poslabša ali prekine, lahko pa se odrazi pri našem zdravju.
Spolnost ni nekaj slabega!
Pred kratkim sem imela pogovor z gospo, ki je imela težave z izpuščaji po celem telesu. Bila je že na vseh mogočih alergijskih testih, toda niso našli vzroka. Pri testiranju njenih miselnih vzorcev in iskanje obdobij, kdaj se ji to pojavi, sva prišli do sledeče ugotovitve. Vedno znova, ko ima spolne odnose s partnerjem se ji stanje poslabša. Izhaja iz zelo verne družine in spolnost je bila tabu tema. Njeno globoko prepričanje, da je v očeh stvarnika pokvarjena in slaba, se ji je odražalo na koži. Zato bi resnično poudarila, da ne pozabite, zakaj ste z nekom, ne sramujte se svojih čustev, izrazite jih iskreno in direktno. Še posebej pa poudarjam, da spolnost ni nič slabega.
AVTORICA ČLANKA: Edita Tomič – Grafologinja in praktik Theta Healinga