Nekatere ženske prenašajo vse – odidejo na delo in vse obveznosti izpolnijo pravočasno. Potem pridejo domov, skuhajo večerjo svojemu utrujenemu možu in lačnim otrokom, mu prinesejo pivo, medtem ko ta gleda televizijo, in mu, če on to želi, zagotovijo še fantastičen seks. Takšne ženske trpijo za sindromom popolne žene, ki je vse pogostejši, še posebej med ženskami starimi 30 do 40 let.
Ženske s sindromom popolne žene potrebe moža postavljajo pred svoje
Ne glede na to, kako so v svoji karieri uspešne, in imajo posledično tudi dovolj denarja, te ženske živijo v vrednotah časa, v katerem je bil moški tisti, ki je bil pravi gospodar hiše. Vendar pa so tudi po desetletjih boja za enakopravnost in razglasitev enakosti med spoloma “popolne ženske” pripavljene, da doma igrajo vlogo ubogljive gospodinje.
Nekateri so še vedno prepričanja, da je zgolj moški tisti, ki je lahko uspešen
“Pri veliko ljudeh je še vedno globoko ukoreninjeno prepričanje, da mora biti moški tisti, ki vzdržuje družino in je uspešen. Tisti, ki mu je treba vedno ugoditi, zato ženska nikakor ne sme biti uspešnejša od njega,” pojasnjuje dr. Lemarc Thomas, londonski psiholog. Vsekakor družina dobro funkcionira v primeru, da ženska vsem ustreže in skrbi za svojo družino, vendar pa je razlika med skrbnostjo in zanikanjem svojih potreb in občutkov do točke popolne nevidnosti.
Zdrav odnos med partnerjema postane nezdrav, ko ženska misli, da ni dovolj dobra za moža
Psihologinja dr. MacLean pravi: “Zdrav odnos je nekaj, kar bi moralo ustrezati obema stranema. Ta postane nezdrav, če popolna ženska skuša doseči vse, kar si je zamislila, vendar pa še vedno ostaja negotova in zaskrbljena, da še vedno ni dovolj dobra za svojega moža.” Strokovnjaki smatrajo, da popolna žena vedno nosi ličila in deluje povsem srečno, v resnici pa živi v nenehnem strahu, da jo bo mož zapustil, če bi videl njen pravi obraz.
“Popolne žene” postavljajo na kocko svojo identiteto
Kljub temu je jasno, da partnerske zveze nikakor ne moremo umetno vzdrževati z nenehnim ugajanjem, temveč z iskrenostjo, zaupanjem in odprtostjo ter brez prisotnega pritiska, da moraš biti v tem odnosu popolna. “Popolne ženske” namreč v določenem trenutku postanejo nadležne, poleg tega pa postavijo na kocko tudi svojo lastno identiteto – ki jo, če se je enkrat odrečejo, zelo težko zopet najdejo.